W początkach macierzyństwa wątpliwości pojawiają się niemal na każdym kroku. Jednym z nich jest to, jak pielęgnować skórę dziecka, choć pozornie wydaje się proste. Dowiedz się więcej.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czy skóra dziecka różni się od skóry dorosłego?

Pod wieloma względami – jak najbardziej. Skóra maluszka zaczyna się wykształcać w okolicach 40 dnia ciąży. Kolejny etap wykształcania skóry ma miejsce mniej więcej w 22 tygodniu ciąży. Wówczas to skóra jest już wyraźna, brak jej jedynie tkanki podskórnej tłuszczowej. Jednocześnie gruczoły łojowe wytwarzają maź płodową, która chroni skórę przed uszkodzeniem naskórka. Do urodzin skóra maluszka jest bardzo cienka, ale już na tyle wykształcona, aby poradzić sobie z tym, co czeka ją po narodzinach. Skóra młodego człowieka do 3. roku życia wciąż jednak różni się od skóry dorosłego. Na czym polegają te różnice? Przede wszystkich skóra dziecka jest wrażliwsza na warunki atmosferyczne (wiatr, mróz, ciepło). Dlaczego? Ponieważ jest pokryta zbyt cienkim płaszczem hydrolipidowym oraz nie ma w pełni funkcjonujących gruczołów łojowych. Wbrew temu co się uważa, skóra niemowlaka nie jest tak nawilżona naturalnie, jakby się wydawało. Dlatego tak istotna jest jej odpowiednia pielęgnacja.

Preparaty dla dzieci na przeziębienie, bóle głowy i gorączkę

Preparaty dla dzieci na przeziębienie, bóle głowy i gorączkę

Na ból i gorączkę
W formie syropu
Na przeziębienie

Jak pielęgnować skórę dziecka – odpowiednie kosmetyki

Bez względu na to, czy kąpiemy dziecko, czy wychodzimy z nim na zewnątrz, kosmetyki przez nas stosowane muszą być dostosowane do wieku pociechy. Nie możemy stosować kosmetyków dla dorosłych! Nawet jeśli są na nich oznaczenia pokroju “naturalny”, albowiem nie zawsze jest to zgodne ze składem produktu. Skóra dziecka jest wrażliwa również na chemikalia, dlatego musimy unikać środków, które zawierają parabeny, konserwanty, substancje ropopochodne i tym podobne. Na ciepło warto zainwestować w dobry krem z filtrem UV, który ochroni skórę dziecka przed oparzeniami. Podobnie na zimę – kremy ochronne są jak najbardziej wskazane! Choć pozornie skóra dziecka może ich nie wymagać, to pielęgnacja już od najmłodszych lat pozwoli uniknąć problemów skórnych w przyszłości.

Często zadajesz sobie pytanie, jak pielęgnować skórę dziecka podczas kąpieli? Podstawą jest woda o temperaturze ok. 33-35 stopni (nie wyższa niż 37 stopni), która jest naturalnym środowiskiem dla dziecka. Dzięki temu unikniemy przegrzania, jak i szybkiego wychłodzenia dziecka. Do wanienki nalewamy tyle wody, aby pokryło dziecko mniej więcej w połowie. Podczas mycia odpowiednim płynem lub emulsją do kąpieli należy unikać tarcia skóry, co może ją dodatkowo podrażnić. Kąpiel nie powinna trwać więcej niż 10 minut, a stosować powinnaś ją nie za często, tj. unikaj codziennej kąpieli. Podczas suszenia dziecka również nie powinnaś pocierać skóry ręcznikiem. Najlepsze efekty daje suszenie punktowe. Przed suszeniem możemy nałożyć oliwkę, która nawilży skórę malca.

Na co zwracać uwagę podczas kąpieli dziecka?

Kąpiel to dobra okazja, aby z bliska dokładnie przyjrzeć się skórze dziecka. Warto wówczas zwrócić uwagę na wszelkie zmiany. Ciemieniucha jest jedną z nich. Nie wynika ona ze złej pielęgnacji, ale z nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych na głowie dziecka. Ciemieniucha objawia się żółtawo-brunatnymi strupkami na włoskach. Jak ją pozbyć się brunatnych plam na głowie dziecka pisaliśmy w artykule na temat awokado – zachęcamy do lektury!

Ponieważ skóra dziecka jest wrażliwa, zwróćmy szczególną uwagę na wszelkie odparzenia, które mogą się pojawić w związku z noszeniem pieluszki. Aby im zapobiec, niemowlaka należy dostatecznie często przebierać i odpowiednio nawilżać skórę. Sucha skóra jest wszak bardziej podatna na odparzenia i otarcia, których chcemy uniknąć. Profilaktycznie możesz użyć kremu na odparzenia, dzięki czemu pupa niemowlaka będzie być wolna od nieprzyjemnych odparzeń czy pieluszkowego zapalenia skóry. Jeśli chcesz umożliwić skórze dziecka swobodne oddychanie, zwróć uwagę na materiały, z których są zrobione ubranka. Unikaj tkanin syntetycznych, które nie dadzą skórze oddychać i będę prowokować odparzenia. Przede wszystkim jednak wnikliwe obserwuj skórę maluszka, a będziesz lepiej rozumiała, jak pielęgnować skórę dziecka. Uchronisz je przed odparzeniami, przegrzaniem i mrozem. To w końcu największe zagrożenia, gdy skóra nie jest jeszcze w pełni odporna na czynniki zewnętrzne.