Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas kupna produktów do higieny jamy ustnej? Sprawdź nasz tekst, podpowiadamy, jak wybrać szczoteczkę do zębów!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Po co w ogóle szczoteczka?

Z pozoru to pytanie może wydać się wręcz zabawne, ale paradoksalnie – zwłaszcza gdy chcemy to wytłumaczyć dziecku – warto wiedzieć, po co tak naprawdę szczoteczka jest. Mianowicie jest po to, aby wymiatać ze szkliwa szkodliwą dla naszych zębów płytkę bakteryjną. W gruncie rzeczy, jeśli mamy wybór pomiędzy pastą a szczoteczką, to lepiej wybrać to drugie z wodą. Dlaczego? Sama pasta, mimo substancji ściernych, co najwyżej odświeży nasz oddech, ale zębów w pełni nie wyczyści. Szczoteczka natomiast ściągnie osad gromadzący się na płytce nazębnej oraz usunie resztki pokarmu. Oczywiście pamiętajmy, iż najlepszym sposobem na czyszczenie zębów jest połączenie szczoteczki, pasty oraz nici dentystycznych do trudno dostępnych miejsc. Wówczas możemy być pewni, iż nasz zęby będą naprawdę czyste i zdrowe. A gdy chcemy dodatkowo zadbać o świeży oddech i np. zapobiegać halitozie, warto sięgnąć po płyny do płukania jamy ustnej. Likwidują one pozostałe bakterie nagromadzone w buzi.

Preparaty pomagające w uśmierzeniu bólu zęba

Preparaty pomagające w uśmierzeniu bólu zęba

Leki przeciwbólowe
Kompresy i plastry
Choroby dziąseł - paradontoza, afty, zajady

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Pierwszą decyzją, którą będziemy musieli podjąć, to wybór pomiędzy szczoteczką manualną a elektryczną. Co je różni? Na pierwszy rzut oka szczoteczka manualna to wybór ludzi oszczędnych, bo jest po prostu tańsza. Jednak jeśli spojrzymy na to z innego punktu widzenia, to okazuje się, iż szczoteczka elektryczna może okazać się w dłuższej perspektywie tańsza. Jak to możliwe? Szczoteczkę elektryczną nie wymieniamy po miesiącu, a po wielu latach. Czasami jedynie musimy wymienić jej końcówkę, ale to sprawa również rzadsza, niż w przypadku szczoteczek manualnych.

jak wybrać szczoteczkę do zębów - manualna kontra elektryczna

Ponadto, szczoteczka elektryczna wykonuje zdecydowanie więcej ruchów na zębach, niż zwykła. I to o dobre kilka tysięcy na minutę! W związku z tym szczoteczka elektryczna będzie wyborem tych, którzy żyją w wiecznym pośpiechu. Wystarczy wszak parę sekund przytrzymać przy zębie włączoną szczoteczkę i gotowe! Manualnie nigdy nie uzyskamy takich prędkości. Jednak niektóre z nas wolą po prostu robić to samodzielnie. Decyzja więc należy do nas. Aby jednak nie było tak łatwo – istnieje jeszcze inny rodzaj szczoteczek, tj. soniczne. Działają one podobnie jak elektryczne. Różnica polega na tym, iż poza drganiami mechanicznymi, szczoteczka wytwarza ultradźwięki, dodatkowo czyszczące zęby.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jeśli już decydujemy się na szczoteczkę manualną, to najczęściej mamy do wyboru szczoteczki soft, medium i hard. Czym się one różnią? Twardością włosia. Szczoteczki soft są bardzo miękkie i raczej nadają się dla dzieci lub dla osób z poważnymi chorobami dziąseł. To właśnie na stan naszych dziąseł powinniśmy najbardziej zwrócić uwagę podczas zakupu produktów do higieny jamy ustnej. Dlatego najczęściej poleca się szczoteczki średnie (medium). Czyszczą one jednocześnie płytkę zęba, ale nie wpływają negatywnie na stan naszych dziąseł. Dzięki temu pozbędziemy się krwawienia czy innych, równie nieprzyjemnych efektów ubocznych twardego włosia. Ten ostatni (hard) rodzaj szczoteczki jest bardzo skuteczny w myciu zębów, jednak stosuje się go rzadko ze względu na podrażnienia dziąseł. Jak wybrać szczoteczkę do zębów w takim razie? W ciemno powinniśmy kupić szczoteczkę o średniej miękkości, aby zapewnić komfort swoim dziąsłom.

Kształt i rodzaj włosia

Producenci szczoteczek oferują wiele interesujących modeli swoich wyrobów, dzięki czemu mamy z czego wybierać. Co do włosia szczoteczki, najlepiej sprawdzają się te syntetyczne, najczęściej spotykane. Dlaczego? Trudno wyobrazić sobie, aby naturalnie włosie szczoteczki mogło być skuteczniejsze, a do tego – może być siedliskiem bakterii. Co do kształtu szczoteczki, najlepiej aby była wyprofilowana tak, żebyśmy mogli ją pewnie trzymać podczas mycia. Ułożenie włosia to już sprawa indywidualna, niemniej różne kształty mogą sprzyjać czyszczeniu trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Warto również zwrócić uwagę na drugą stronę główki. Czy są tam wypustki do czyszczenia języka? Jeśli tak, to już wiemy jak wybrać szczoteczkę do zębów, aby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej.