Zapalenie opon mózgowych może mieć – szczególnie jeśli dotyka dziecko – tragiczne skutki. Sprawdź, jakie objawy może zgłaszać osoba chora, by móc odpowiednio wcześnie zareagować i podjąć leczenie.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Przyczyny powstania zapalenia opon mózgowych

Choroba, nad którą się dziś pochylamy może mieć poważne konsekwencje. Nieleczona lub zbyt późno wykryta może prowadzić nawet do zgonu. Paradoksalnie jednak to groźne schorzenie może być wynikiem niepozornych problemów ze zdrowiem: zapalenia zatok nosa lub zapalenia ucha środkowego. Zacznijmy jednak od początku.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą zakaźną, która powstaje w wyniku przedostania się bakterii, wirusów lub grzybów do płynu mózgowo-rdzeniowego. Drobnoustroje mogą się tam znaleźć za pośrednictwem krwi, w wyniku urazu czaszki, zabiegu neurochirurgicznego lub wspomnianych już zapaleń zatok lub ucha środkowego.

Zakażenie patogenami powodującymi zapalenie opon jest bardziej prawdopodobne wśród osób przebywających w dużych skupiskach ludzi, borykających się z problemami alkoholowymi lub narkomanią, zmagającymi się z nowotworem, marskością wątroby, cukrzycą lub osobom, którym wycięto śledzionę.

zapalenie opon mózgowych

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodzaje zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Pierwszą odmianą choroby jest wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które jest mniej groźne od swojego bakteryjnego odpowiednika. Większość przypadków wirusowego zapalenia jest spowodowana entrowirusami oraz wirusami świnki, półpaśca, różyczki i odry. Bardziej niebezpieczną formą zapalenia mózgu jest zapalenie bakteryjne. Może ono powodować trwałe powikłania, a nawet doprowadzić do śmierci chorego. Na zarażenie nim są narażone przede wszystkim noworodki (którym zagrażają bakterie pneumokoków), niemowlęta i kilkuletnie dzieci (atakowane przez meningokoki) oraz osoby starsze (również wrażliwe na pneumokoki i bakterie gruźlicy).

Jak nietrudno zauważyć, wszystkie trzy grupy ryzyka to osoby, których system immunologiczny nie działa równie skutecznie jak u dorosłych. Osoby, których układ odpornościowy jest osłabiony przez walkę z innymi chorobami, mogą również zachorować na grzybicze lub pasożytnicze zapalenie opon.

Żywienie w chorobie - Nutridrink dla dzieci i dorosłych

Żywienie w chorobie - Nutridrink dla dzieci i dorosłych

W czasie choroby organizm zarówno dorosłego, jak i dziecka, jest bardzo osłabiony. Dostarcz mu wartości odżywczych w sposób kompleksowy za pomocą preparatów żywieniowych Nutridrink.
Preparaty żywieniowe Nutridrink

Objawy zapalenia opon mózgowych

Do zakażenia jednym z drobnoustrojów wywołujących zapalenie może dojść w wyniku bliskiego kontaktu (pocałunek, kichnięcie, picie z tej samej szklanki, posługiwanie się tymi samymi sztućcami) z osobą zakażoną. Niezależnie od tego, jaka była przyczyna zakażenia, symptomy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych przedstawiają się podobnie. Pierwsze z nich pojawiają się z reguły po upływie kilku dób od chwili zarażenia.

Co powinno Cię skłonić do udania się do specjalisty?

intensywny ból głowy;

– nadmierna czułość na światło;

– senność i apatia;

– wysoka temperatura oscylująca w okolicach 40 st. C;

– nudności i wymioty;

– zesztywnienie karku uniemożliwiające pełen zakres ruchów szyi.

Powyższe objawy mogą różnić się nasileniem ze względu na stan i wiek pacjenta. Wspomnieliśmy, że dużą część zagrożonych wystąpieniem choroby stanowią niemowlęta i noworodki. Jak zdiagnozować chorobę u tak małych dzieci? Jeśli Twoja pociecha ma: wysoką gorączkę, wymioty, biegunkę, przebarwienia na skórze, nie chce jeść, ma problemy z uspokojeniem się i ruchomością głową, to może oznaczać, że sytuacja jest poważna i powinnaś zabrać je do lekarza.

zapalenie opon mózgowych

 

 

 

 

 

 

 

 

Diagnoza i leczenie

W przypadku, gdy zauważysz u siebie lub swojego dziecka, któreś z zaprezentowanych oznak, powinnaś udać się bezzwłocznie do przychodni pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu badania fizykalnego i wywiadu z pacjentem (lub jego opiekunem), lekarz rodzinny może skierować chorego do neurologa lub zlecić badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Dla dokładnej diagnozy pomocne będzie także wykonanie posiewu krwi, badania laboratoryjnego krwi i obrazowego mózgu (USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny).

W przypadku zapalenia wywołanego bakteriami, stosuje się terapię antybiotykową (także dożylną). Jeśli choroba jest spowodowana wystąpieniem innych patogenów, można aplikować terapię objawową lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. W leczeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych zaleca się także odpoczynek i izolację, dlatego lekarze mogą rekomendować hospitalizację.