Kolka niemowlęca jest dokuczliwym zaburzeniem czynnościowym, które obejmuje najmłodsze niemowlęta, utrzymując się do wieku około 3-4 miesięcy. Charakteryzuje się napadami silnego płaczu, prężeniem się i silnym niepokojem – objawy pojawiają się nagle i nagle też znikają. Jako pierwszą pomoc na kolkę niemowlęcą warto zastosować krople Delicol.

Przyczyny kolki niemowlęcej nie zostały wciąż jasno sprecyzowane, jednak wymienia się wiele czynników, które mogą odpowiadać za pojawienie się jej uciążliwych objawów.Jednym z nich jest nietolerancja laktozy, w którą celują krople Delicol. Zastosowanie produktu przy każdym posiłku może wyeliminować wspomnianą przyczynę kolki, jednocześnie pozbywając się dokuczliwych objawów, w tym bolesnych wzdęć. Krople Delicol mogą też pomóc w diagnostyce innych przyczyn kolki niemowlęcej, zawężając obszar poszukiwań dolegliwości. Co warto wiedzieć o preparacie Delicol, jego składzie i działaniu? Dlaczego warto wykorzystać Delicol jako pierwszą pomoc przy kolce niemowlęcej?

Czym jest kolka niemowlęca i jakie są jej przyczyny?

Kolka niemowlęca to zaburzenie czynnościowe, które według niektórych źródeł może dotyczyć nawet 40% niemowląt, w tym zarówno tych, które karmione są piersią, jak i tych, które karmione są mlekiem modyfikowanym. Kolka często pojawia się u niemowląt około 2-3 tygodnia życia, stając się zmorą dla dziecka i jego opiekunów. Najczęściej problem ustępuje, gdy dziecko kończy 3-4 miesiące, jednak w niektórych przypadkach utrzymuje się nieco dłużej. Do tej pory nie poznano dokładnie etiologii kolki niemowlęcej. Wyróżnić można natomiast czynniki, które uważane są za prawdopodobne przyczyny dolegliwości – zaliczyć można do nich na przykład:

● alergie pokarmowe (np. na białka mleka krowiego),
● nietolerancję laktozy,
● niedojrzałość centralnego układu nerwowego niemowlęcia,
● zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej.


Mówi się również, że do powstawania kolki jelitowej przyczyniać mogą się inne czynniki, w tym nieprawidłowa technika karmienia, zwłaszcza kiedy dziecko połyka zbyt dużo powietrza. Nie bez znaczenia w etiologii kolki niemowlęcej wydają się być też czynniki psychospołeczne, w tym związane ze stresem i złymi emocjami panującymi w otoczeniu dziecka, poza tym zauważono korelację między atakami płaczu u dziecka a depresją poporodową matki. Wspomina się nawet o negatywnym wpływie dymu tytoniowego na dziecko (nikotyna może wpływać na motorykę przewodu pokarmowego) oraz o wielu innych przyczynach. Zdarza się ponadto, że kolka wskazuje na poważne choroby, dlatego nie należy jej lekceważyć i powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?

Wyróżnić można wiele objawów kolki niemowlęcej. Zaliczają się do niej między innymi:

● napadowe bóle brzucha,
● wzdęcia,
● niepokój dziecka,
● silny płacz niemowlęcia,
● prężenie się dziecka i podkurczanie nóżek.

Przebieg kolki u dziecka jest dość charakterystyczny – napad rozpoczyna się nagle, u dziecka zauważyć można niepokój, po czym pojawia się silny płacz, którego rodzic nie może uspokoić. W czasie płaczu niemowlę podkurcza nóżki lub gwałtownie prostuje je w stawach biodrowych, a także pręży się. Niejednokrotnie rodzice zauważają też, że obwód dziecięcego brzuszka jest zwiększony, a w czasie napadu dziecko oddaje gazy lub niewielką ilość stolca. Napad kończy się nagle, podobnie jak się zaczyna, bez wyraźnej przyczyny.
Rozpoznania kolki dokonuje się na podstawie wywiadu i badania fizykalnego, a czasem zleconych badań dodatkowych, jeśli lekarz uzna ich wykonanie za zasadne. Nietolerancja laktozy jako jeden z czynników wywołujących kolkę niemowlęcą. Jedną z często występujących u niemowląt przyczyn kolki niemowlęcej jest nietolerancja laktozy. Jest to stan, w przypadku którego układ pokarmowy dziecka nie jest zdolny do
trawienia laktozy, czyli cukru mlecznego, który znajduje się w mleku matki oraz w mieszankach modyfikowanych. Do nietolerancji laktozy przyczynia się często niedobór laktazy, czyli enzymu odpowiadającego za trawienie laktozy w jelitach. W efekcie niestrawiony cukier fermentowany jest w jelicie grubym dziecka przez pałeczki kwasu mlekowego i Bifidobakterie, czego efektem jest powstawanie kwasu mlekowego i wodoru. To prowadzi do bolesnych wzdęć, poza tym może przyczyniać się do wystąpienia biegunek o kwaśnym pH.

Delicol na kolkę – skład produktu i działanie?

Preparatem polecanym jako pierwsza pomoc przy kolce niemowlęcej jest Delicol. Jest to produkt zaliczany do żywności specjalnego przeznaczenia medycznego dostępny w postaci kropli, który można podawać niemowlętom zmagającym się z objawami kolki. Preparat jest bezpieczny już dla najmłodszych dzieci, a w jego formule nie znajdują się konserwanty. W składzie kropli Delicol znaleźć można natomiast naturalnie występujący w organizmie enzym – laktazę. Rolą tego enzymu jest trawienie laktozy, czyli wspomnianego już cukru mlecznego. W preparacie Delicol znajduje się laktaza naturalnego pochodzenia, a konkretnie
enzym z wyciągu grzyba Aspergillus oryzae, który wykazuje stabilność w warunkach panujących w żołądku, dzięki czemu jest w stanie dotrzeć w postaci nienaruszonej do pożądanego miejsca swojego działania.

Kolka niemowlęca – Delicol pomoże określić jej przyczynę.

Działanie kropli Delicol może pomóc w pozbyciu się objawów kolki niemowlęcej poprzez wyeliminowanie jej przyczyny, jeśli ta związana jest z nietolerancją laktozy. Preparat dodany do pokarmu podawanego dziecku dostarcza enzym wspomagający niedojrzały układ pokarmowy niemowlęcia przy trawieniu laktozy, tym samym eliminując problem fermentacji tego cukru mlecznego i związanych z tym wzdęć oraz ewentualnych biegunek. To jeden z niewielu środków na rynku działających przyczynowo, czyli niedopuszczający do wystąpienia kolki związanej z nietolerancją laktozy.

Krople Delicol na kolkę mają jeszcze jedną ważną funkcję – będą pomocne w diagnostyce przyczyny kolki, a przyczyny problemu – jak wiadomo – mogą być różne. Wystarczy na to poświęcić zaledwie 72 godziny. Jeśli rodzic zaobserwuje u dziecka w tym czasie ustąpienie dokuczliwych objawów, w związku z zastosowaniem kropli Delicol, za prawdopodobną przyczynę kolki można uznać nietolerancję laktozy. Jeśli natomiast objawy będą wciąż się u dziecka utrzymywać, wykluczyć można nietolerancję laktozy z możliwych przyczyn kolki.

Delicol jako pierwsza pomoc przy kolce niemowlęcej – schemat postępowania.

Krople Delicol zaleca się stosować do wszystkich posiłków dziecka. Należy dodawać je do pokarmu o temperaturze pokojowej, gdyż w wyższej temperaturze laktaza ulega zniszczeniu. Ilość kropli Delicol należy dostosować do zaleceń producenta podanych na opakowaniu.

● Jeśli po 24 godzinach od rozpoczęcia podawania dziecku preparatu objawy kolki ustąpią lub istotnie się zmniejszą, należy stosować krople Delicol do każdego karmienia, kontynuując ich podawanie do każdego posiłku, aż dziecko osiągnie wiek 3-4 miesięcy, po czym zaleca się stopniowe odstawianie preparatu.
● Jeśli natomiast po 24 godzinach dziecko wciąż będzie mieć objawy kolki, należy stopniowo zwiększać dawkę kropli w stosunku do tej podanej przez producenta, obserwując zachowanie dziecka. Nie powinno się przekraczać dawki 17 kropli na posiłek.
o Jeśli zwiększenie dawki przyniesie satysfakcjonujące efekty, należy utrzymać podawanie dziecku kropli, aż osiągnie 3-4 miesiące, a następnie można stopniowo produkt odstawiać.
o Jeśli natomiast zwiększenie dawki kropli nie przyniesie poprawy, należy rozszerzyć diagnostykę o inne przyczyny kolki, wykluczając już nietolerancję laktozy.

Działanie kropli Delicol może pomóc w pozbyciu się objawów kolki niemowlęcej poprzez wyeliminowanie jej przyczyny, jeśli ta związana jest z nietolerancją laktozy. Preparat dodany do pokarmu podawanego dziecku dostarcza enzym wspomagający niedojrzały układ pokarmowy niemowlęcia przy trawieniu laktozy, tym samym eliminując problem fermentacji tego cukru mlecznego i związanych z tym wzdęć oraz ewentualnych biegunek. To jeden z niewielu środków na rynku działających przyczynowo, czyli niedopuszczający do wystąpienia kolki związanej z nietolerancją laktozy. Krople Delicol na kolkę mają jeszcze jedną ważną funkcję – będą pomocne w diagnostyce przyczyny kolki, a przyczyny problemu – jak wiadomo – mogą być różne. Wystarczy na to poświęcić zaledwie 72 godziny. Jeśli rodzic zaobserwuje u dziecka w tym czasie ustąpienie dokuczliwych objawów, w związku z zastosowaniem kropli Delicol, za prawdopodobną przyczynę kolki można uznać nietolerancję laktozy. Jeśli natomiast objawy będą wciąż się u dziecka utrzymywać, wykluczyć można nietolerancję laktozy z możliwych przyczyn kolki.

Co zrobić, gdy Delicol na kolkę nie zadziała?

Nie u każdego dziecka Delicol na kolkę zadziała skutecznie, gdyż celuje w przyczynę związaną z nietolerancją laktozy. Jeśli jednak Delicol nie zadziała, jest to również cenna informacja, gdyż wyklucza nietolerancję laktozy jako przyczynę kolki. W tej sytuacji konieczna będzie dalsza diagnostyka i wdrożenie działań zgodnych z zaleceniami lekarza. Te mogą być natomiast różne, zależnie od przewidywanej przyczyny problemu – np. zmiana diety matki karmiącej.

Bibliografia:
● https://delicol.pl/ i podstrony.
● Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Julia Gawryjołek, Kolka jelitowa w praktycepediatrycznej, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 6, 408–41.
● Aleksandra Rurarz, Karol Ratajczak, Wojciech Feleszko, Kolki niemowlęce, Pediatr Med Rodz 2016, 12 (4), p. 413-418.