Grzybica paznokci to popularna choroba, z którą może się zmagać nawet 1/5 Polaków. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia grzybicy paznokci.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Grzybica paznokci – czy jestem zagrożona?

W teorii każdy z nas może paść ofiarą grzybicy paznokci. W praktyce najczęściej zapadają na nią cukrzycy, osoby po 60. r. ż. i borykające się z problemami z układem immunologicznym, układem krwionośnym, zaburzeniami hormonalnymi i otyłością. Powstawaniu infekcji służy ciepłe i wilgotne otoczenie, także to wywołane przez skarpety i buty uniemożliwiające przepuszczanie powietrza (np. gumowce, obuwie ochronne). Jej sprzymierzeńcem są też zaniedbania w kwestii higieny stóp. Grzybicy można się nabawić korzystając ze wspólnych pryszniców (np. na siłowni), saun lub basenów. Częściej na grzybicę paznokci zapadają mężczyźni, jednak problem ten nie omija również kobiet. Warto wiedzieć, że stosowanie niektórych lakierów i akrylowych paznokci, podobnie jak wąskiego, uciskającego obuwia, osłabia płytkę paznokcia, a przez to uchyla drzwi przed zakażeniem.

Grzybica paznokci – przyczyny problemów

Płytkę paznokci atakują trzy rodzaj grzybów: dermatofity (najczęstsza przyczyna problemów), drożdżopodobne i pleśniowe. W sprzyjających warunkach mogą one doprowadzić do infekcji na lub pod powierzchnią paznokcia. Każdy z typów grzybów wywołuje nieco inne symptomy i wymaga odmiennej terapii, dlatego tak istotne jest, by leczenie choroby rozpocząć od rozpoznania w gabinecie dermatologicznym.

Produkty do pielęgnacji skóry stóp

Produkty do pielęgnacji skóry stóp

Suche stopy i pękające pięty
Kosmetyki do pielęgnacji stóp
Problemy skórne stóp

Grzybica paznokci – objawy

Problemy dotyczą najczęściej paznokci u nóg, choć faktem jest, że grzybica może zaatakować także palce dłoni. Objawy grzybicy są często bagatelizowane, bo mają znamiona raczej zmian estetycznych niż zdrowotnych (rzadko są przyczyną bólu). Zarażony paznokieć zmienia barwę na odcienie żółci, brązu lub zieleni, grubieje, a jego powierzchnia staje się matowa. Następnie paznokieć staje się łamliwy, kruchy – może dojść do jego pęknięcia lub oderwania się od podłoża palca. W niektórych przypadkach grzybica może deformować kształt paznokcia. Choroba atakuje zarówno płytkę paznokcia, jak i skórę pod nim, na której można zauważyć grzybicze złogi. Częstym objawem towarzyszącym grzybicy paznokci stóp jest nieprzyjemny zapach.

grzybica paznokci

Grzybica paznokci – leczenie

Choroba nie ustąpi bez podjęcia terapii. Zaniedbana będzie się rozprzestrzeniać na kolejne paznokcie, także dłoni. Jedyną skuteczną metodą radzenia sobie z tym problemem jest wizyta u dermatologa, który dostosuje metody leczenia do przyczyny schorzenia. Zazwyczaj z grzybicą walczy się dwutorowo: przyjmowanymi doustnie lekami i środkami pielęgnacyjnymi. Wśród tych ostatnich popularne są: lakiery do paznokci przeciw grzybicy, żele i kremy. Osobom, które są szczególnie narażone na wystąpienie grzybicy poleca się profilaktyczne stosowanie aerozolikremów ochraniających. W niektórych przypadkach, kiedy inne metody nie przynoszą rezultatów, może okazać się, że będzie konieczna interwencja chirurgiczna w postaci rekonstrukcji płytki paznokcia. Pamiętajmy, że w leczeniu grzybicy paznokci nie należy oczekiwać szybkich rezultatów. Terapia – w zależności od przypadku – może trwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy.