Wakacje w pełni. Ci z nas, którzy wakacyjne wojaże mają jeszcze przed sobą, powinni jak najlepiej przygotować się do podróży. W natłoku planowania, zakupów i pakowania warto pamiętać o zabezpieczeniu się przed konsekwencjami choroby lokomocyjnej, która skutecznie może pokrzyżować początek wakacji.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Nie tylko szkolne wycieczki autokarowe

Większość z nas kojarzy chorobę lokomocyjną jako zmorę szkolnych wyjazdów. Faktem jest, że ta przypadłość dotyka głównie dzieci do 12. roku życia, choć i niektórzy dorośli (a nawet zwierzęta) nie są od niej wolni. Statystyki mówią o tym, że nawet co trzeci człowiek cierpi podobne trudności. Problemy mogą pojawić się podczas transportu autem, autokarem, samolotem lub statkiem. Bardzo rzadko objawia się w transporcie kolejowym, gdyż pociąg zazwyczaj oferuje pasażerom więcej miejsca i możliwość przespacerowania się i rozprostowania nóg. Podróż pociągiem wiąże się też z mniejszą ilością ostrych zakrętów i nagłych zahamowań

Preparaty na lepszą pamięć, koncentrację i witalność

Preparaty na lepszą pamięć, koncentrację i witalność

Na pamięć i koncentrację
Na energię i witalność

Choroba lokomocyjna z medycznego punku widzenia

Zacznijmy od tego, że w terminologii medycznej choroba lokomocyjna określana jest także jako Kinetoza. Pod tą nazwą kryje się zespół przypadłości nasilających się w czasie przemieszczania się niektórymi środkami transportu. Może także przybrać formę choroby morskiej. Przyczyną występowania jej objawów jest sprzeczność zachodząca w mózgu, który inaczej interpretuje dane odbierane przez błędnik odpowiadający za zmysł równowagi i narząd wzroku. Przykłady? Bardzo proszę: płynąc statkiem błędnik czuje kołysanie, a oczy widzą spokojny krajobraz lazurowej tafli uwieńczony linią horyzontu; natomiast w czasie jazdy autem szybko zmieniające się widoki za szybą kontrastują ze stabilną pozycją w wygodnym fotelu samochodowym.

choroba lokomocyjna

 

 

 

 

 

Objawy choroby lokomocyjnej

Kinetoza u dzieci i dorosłych ma to samo podłoże i może objawiać się w podobny sposób. Zestaw symptomów zazwyczaj składa się na poczet następujących dolegliwości: poczucie ogólnego zmęczenia, zawroty głowy i zaburzenia równowagi, nieprzyjemne szumy w uszach lub słyszenie przytłumionych dźwięków, bladość skóry i nadmierna potliwość, potencjalne problemy z oddychaniem i przyspieszone tętno. Komplikacje występują również w układzie pokarmowym. Podczas podróży osoby z chorobą lokomocyjną mogą odczuwać suchość w jamie ustnej, a w niektórych przypadkach ślinotok. Osoba chora może deklarować brak apetytu w trakcie transportu. Najczęstszym symptomem kojarzonym z choroba lokomocyjną są nudności i wymioty.

Sposoby na chorobę lokomocyjną

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na niwelowanie objawień choroby lokomocyjnej. Najbardziej popularne, bo najwygodniejsze w użyciu są środki farmakologiczne. Zanim jednak do nich przejdziemy, proponuję skupić się na odpowiednim przygotowaniu do podróży. Po pierwsze, ważne jest to, co zjemy przed startem. Ostatni posiłek nie powinien być ani zbyt obfity, ani zbyt mały. Nie bez znaczenia jest też jego jakość. Jak ognia powinniśmy unikać produktów przetworzonych z dużą ilością cukru i tłuszczów. Niewskazane są też napoje gazowane. Kolosalne znaczenie ma naturalnie środek transportu. Jeśli masz tę wątpliwą przyjemność borykania się ze wspomnianymi powyżej objawami, to w miarę możliwości staraj się podróżować pociągiem, w którym te symptomy są rzadsze i mniej intensywne. Jeśli jesteś zmuszony do skorzystania z samochodu lub autokaru, to miej w pamięci następujące wskazówki.

Po pierwsze staraj się wietrzyć pojazd jak najczęściej i dbać o regularne postoje. Po drugie, w czasie podróży staraj się zrelaksować, zamknąć oczy, najlepiej zasnąć. Odpowiednie nastawienie i opanowanie stresu – także przed wycieczką – mają duży wpływ na to, jakie będą jej konsekwencje. Po trzecie, unikaj intensywnych zapachów i staraj się chłodzić kark i głowę zimnymi okładami. Po czwarte, siadaj przodem do kierunku jazdy, a w czasie jazdy staraj się patrzeć na linię horyzontu. Po piąte, w autokarze wybieraj siedzenie w przedniej lub środkowej części pojazdu – unikaj tylnej kanapy. Kolejno, w czasie podróży powinieneś zrezygnować z czytania, tak książki, jak i tabletu i smartfona. W przypadku podróży z dziećmi, warto zaabsorbować czymś uwagę najmłodszych. Dobrze w tej roli sprawdzą się bajki i zabawki.

Leki na chorobę lokomocyjną

Istnieje również cała gama leków zawierających Dimenhydraminę, które należy przyjmować przed podróżą, a które mają złagodzić symptomy tej przypadłości. Wśród nich szczególną popularnością cieszą się specyfiki adresowane do dzieci – drażetki, pastylki do ssania i syropy. Dla osób, które stawiają na naturalne metody profilaktyki, polecamy imbir, którego składniki hamują objawy choroby lokomocyjnej. Można go przyjmować zarówno w formie startego korzenia, jak i imbiru kandyzowanego.