Dieta dr Dąbrowskiej robi furorę wśród osób chcących odtruć organizm i zrzucić zbędne kilogramy. Jaka jest skuteczność tej diety? Czy każdy może ją stosować? Dowiedz się więcej!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dieta dr Dąbrowskiej – założenia

Podstawową zasadą diety dr Ewy Dąbrowskiej jest to, iż służy ona przede wszystkim “odtruwaniu” organizmu. Utrata kilogramów podczas głodówki i wychodzenia z diety uznawane jest za efekt uboczny. Dieta została podzielona na dwa etapy – pierwszym z nich jest głodówka warzywno-owocowa, które trwa od kilku do kilkudziesięciu dni. Drugi etap natomiast to powolne wychodzenie z głodówki. Dieta dr Dąbrowskiej jest restrykcyjna i, szczególnie w pierwszym etapie, niskokaloryczna. Ma swoich zwolenników, ale i przeciwwskazania, których nie można przeoczyć. Podstawą diety są warzywa i niskokaloryczne owoce oraz duża ilość wody.

Preparaty wspierające odchudzanie

Preparaty wspierające odchudzanie

Odchudzanie to nie tylko dieta. Proces ten można wspierać dodatkową suplementacją błonnika, chromu a nawet stosując spalacze tłuszczu.
Preparaty doustne
Odchudzanie
Odchudzanie i oczyszczanie

Co możemy zyskać, stosując dietę?

Liczne świadectwa potwierdzające skuteczność diety wskazują, iż jest to dobra metoda na odtruwanie organizmu. Jak jednak to rozumieć? Wszak uważa się, iż zróżnicowana dieta wsparta aktywnością fizyczną w zupełności wystarczy, aby nasze narządy same radziły sobie z toksynami. Dieta dr Dąbrowskiej na pewno doprowadza organizm do tzw. żywienia endogennego, czyli wewnętrznego. Autorka diety uważa, iż wspiera ona w chorobach układu krwionośnego, pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu, ciśnienia i zapobieganie miażdżycy. Niższa podaż kaloryczna sprawia, iż obniżeniu ulega poziom cukru. Ponadto, większa świadomość żywieniowa to zawsze pozytywny efekt, który zauważamy podczas stosowania większości diet. Stosujący ją wskazują również na poprawę samopoczucia, przypływ energii i zanik wielu drobniejszych dolegliwości.

Zalecenia pokarmowe diety

Wg rad dr Ewy Dąbrowskiej, jej dieta powinna składać się z następujących warzyw:

– korzeniowych (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew),
– kapustnych (kapusta, kalafior, brokuł),
– cebulowych (cebula, por, czosnek),
– dyniowatych (dynia, kabaczek, ogórki),
– psiankowatych (pomidor, papryka),
– liściastych (sałata, natka pietruszki, zioła).

Oraz jabłek, grejpfrutów, rzadziej owoców leśnych (jagody, borówki itp.). Zaleca się również picie ok. 2-3 litrów wody. Dieta dr Ewy Dąbrowskiej wyklucza praktycznie wszystkie pokarmy mączne, cukry, słodycze, kawę, czarną herbatę (dopuszcza np. zieloną lub owocowe), mięso w każdej postaci, zboża i oczywiście pokarmy wysokoprzetworzone. Sugerowane warzywa są ograniczone do tych, które zawierają niewiele skrobi. W drugim etapie diety możemy powoli wprowadzać produkty, niemniej sugeruje się, aby nadal unikać kawy, alkoholu i produktów przetworzonych, w tym słodyczy. Dieta wyklucza także stosowanie suplementów.

Minusy diety

Podobnie jak w wypadku innych diet restrykcyjnych, nagłe ograniczenie podaży kalorii odbija się negatywnie na naszym samopoczuciu. 600-800 kcal sugerowane przez autorkę to znacznie poniżej dziennego zapotrzebowania naszego organizmu. Przestawienie się na inny sposób odżywiania jest dla organizmu szokiem. Mogą wówczas wystąpić nudności, bóle głowy, wymioty, biegunka, dziwny zapach skóry, ogólne obniżenie nastroju i brak energii (częściowo przypomina to efekt przejścia na dietę ketogeniczną). Nazywa się “kryzysem ozdrowieńczym”, jednak bardziej jest po prostu reakcja organizmu na zmianę odżywiania. Biegunki to efekt nadmiaru błonnika, a bóle głowy to rezultat spadku poziomu cukru. Warto przy tym pamiętać, iż jeśli owy kryzys trwa dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem. Dieta dr Dąbrowskiej obejmuje względnie niewiele produktów, stąd może wydawać się po prostu nudna. Można eksperymentować z jej wariantami (np. sokową), ale ogólnie – jesteśmy skazani na to samo nawet do kilku tygodni.

Przeciwwskazania

W przypadku tej diety niezwykle ważna jest konsultacja lekarska, zwłaszcza gdy przyjmujemy leki. Jeśli chorujemy np. na nowotwory, choroby autoimmunologiczne, mamy anoreksję, bulimię czy wszelkie poważne schorzenia układu pokarmowego – dieta dr Ewy nie jest dla nas. Jej zasady mogą wpłynąć negatywnie na leczenie. Podobnie w przypadku niedowagi. Diety nie powinny stosować kobiety karmiące, jak również niepełnoletni.