Krzywa cukrowa to jedno ze standardowych badań w trakcie ciąży. Na czym polega? Jak przygotować się do badania krzywej cukrowej?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Kiedy wykonuje się badanie krzywej cukrowej?

Z uwagi na to, iż kobiety będące w ciąży należą do grupy ryzyka i mogą zachorować na cukrzycę, badanie to przeprowadza się między 24. a 28. tygodniem ciąży. Dlaczego kobiety ciężarne należą do grupy ryzyka? Wiele tutaj zależy od m.in. wieku, w którym kobieta zachodzi w ciążę. Wyróżniono kilka czynników, które mogą wpływać na większe ryzyko zachorowania na cukrzycę w ciąży. Są to m.in.:

pochodzenie etniczne. Azjatki, latynoski oraz kobiety czarnoskóre są bardziej narażone na zachorowanie niż Europejki. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego tak jest,
masa ciała. Im większa (przed ciążą oczywiście), tym ryzyko wzrasta,
uwarunkowanie genetyczne. Wszelka historia cukrzycy typu 2 w rodzinie również zwiększa ryzyko,
wiek kobiety. Im późniejsza ciąża, tym ryzyko znów wzrasta,
historia chorobowa. Jeśli kobieta przy poprzedniej ciąży miała cukrzycę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kolejnej również zachoruje,
– PCOS, tj. zespół policystycznych jajników to także jeden z czynników zwiększających zachorowalność na cukrzycę ciążową.

Warto przy tym pamiętać, iż cukrzyca może dotyka od 8 do 12% kobiet. Nie ma przy tym znaczenia, czy lubimy słodkie produkty, czy też nie. Dlatego krzywa cukrowa jest obowiązkowym badaniem kobiet w ciąży.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Jak przygotować się do badania krzywej cukrowej?

Krzywa cukrowa to wielokrotne badanie krwi w celu określenia poziomu glukozy. Aby wyniki było poprawne, należy przede wszystkim nie jeść niczego na 12 godzin przed rozpoczęciem badania. Jeśli cokolwiek zjemy lub co gorsza będziemy pić alkohol czy palić, krzywa cukrowa wyjdzie nieprawidłowa i badanie trzeba będzie powtórzyć. Ważne jest również, aby odstawić na ten czas wszelkie leki, które mogą wpłynąć na rezultat. O konkretne przeciwwskazania najlepiej zapytać lekarza prowadzącego ciążę, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości. Rezygnujemy również z wszelkich aktywności fizycznych, które mogą zaburzyć nasze wyniki. Ważne też, aby nasze posiłki na kilka dni przed badaniem były zróżnicowane, bez żadnej specjalnej diety.

Krzywa cukrowa – na czym polega badanie?

Badanie to składa się z czterech pobrań krwi, a łącznie trwa około dwóch godzin. Pierwsze pobranie dokonuje się na czczo, drugie – tuż po zażyciu roztworu glukozy. Co to za roztwór? Aby go wypić, musimy zakupić 75 g glukozy oraz ok. 300 ml wody. Roztwór ten należy wypić, ale co ważne – powoli, najlepiej w ciągu 5 minut. Dla kobiet, które nie przepadają za słodkim smakiem, roztwór może być trudny do przełknięcia. Jest po prostu bardzo słodki, wręcz mdły. Nie ma jednak lepszego sposobu na zbadanie poziomu obciążenia organizmu glukozą. Następne pobrania, tj. trzecie i czwarte, dokonuje się po godzinie i dwóch godzinach odpowiednio od wypicia roztworu glukozy. To wystarczy, aby uzyskać miarodajny wynik. Jeśli nasz poziom cukru wynosi poniżej 100 mg/dl, to wszystko jest w porządku. Wartości dwukrotnie większe, tj. 200 mg/dl raczej na pewno wskazują na cukrzycę ciążową. Wartości pomiędzy natomiast, to może istnieć nietolerancja węglowodanów, którą należy zgłosić lekarzowi.

Stwierdzono u mnie cukrzycę ciążową – co dalej?

Przede wszystkim – nie wpadaj w panikę. Twojemu dziecku nic nie grozi, jeśli krzywa cukrowa wykazała, że masz cukrzycę. Zachowanie odpowiednich zasad pozwala na spokojne przejście choroby, zdrowy poród i powrót do zdrowia. Lekarz prowadzący z pewnością zaleci zmianę diety oraz regularne pomiary poziomu cukru za pomocą glukometru. Będzie ona dość mocno zindywidualizowana, ponieważ każda z nas nieco inaczej reaguje na dane produkty. oczywiście, dla ciężarnych zakaz jedzenia niektórych produktów bywa bardzo trudny, ale niestety nie ma innego wyjścia. Jedną z rad, którą warto rozważyć jest dostarczanie swojemu organizmowi tłuszczów wraz z węglowodanami. Czasami pozwala to na uspokojenie poziomu cukru (możemy to robić np. za pomocą orzechów czy olejów w sałatkach). Jednocześnie może okazać się koniecznie zastosowanie zastrzyków z insuliną, jeśli poziom cukru, mierzony glukometrem, nie będzie stabilny dzięki diecie. Z relacji wielu mam wynika, iż cukrzyca znika niemal samoistnie po urodzeniu dziecka. Nie ma więc powodu, aby uważać, iż swoją wcześniejszą dietą wyrządziło się dziecku jakąś krzywdę.