Przed każdym ważnym i stresującym wydarzeniem dopadają się problemy gastryczne bez względu na to, co wcześniej jadłaś? To może być nerwica żołądka. Dowiedz się, jak możesz z nią walczyć.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Nerwica żołądka – przyczyny

Najczęstszym powodem żołądkowych rewelacji, pojawiających się bez wyraźnego powodu, jest stres. Jego źródła natomiast mogą być różnorakie. Przede wszystkim stres zagraża nam w pracy, gdzie nawał obowiązków i presja czasu potrafią mocno dać się we znaki. Poza tym – zadania w domu. Dzieci, relacja z partnerem czy rodzicami to nierzadko twardy orzech do zgryzienia i powód wielu nieprzyjemnych sytuacji. Stres to naturalna reakcja organizmu na nieustanną presję ze strony otoczenia, dlatego tak ważne jest, aby umieć sobie z nim radzić. Co możemy zrobić we własnym zakresie? Na pewno zainteresować się technikami relaksacyjnymi (mogą to być np. masaże) lub sportem, aby odciągnąć przeciążony umysł od trudności i wyzwań. Nierzadko jednak na takie działania jest za późno – stres, a co za tym idzie nerwica żołądka, dopadają nas w najmniej oczekiwanym momencie. Nerwica może być częścią poważniejszego schorzenia, jakim jest zespół jelita drażliwego (IBS).

Objawy nerwicy żołądka

Podstawowym nieprzyjemnym efektem nerwicy jest ból w okolicach żołądka, którego nie są w stanie opanować podstawowe środki przeciwbólowe. Wydaje się, iż właśnie dolega nam np. grypa żołądkowa czy zaparcie, bo właśnie takie objawy najczęściej się pojawiają. Biegunka, zaparcia, nudności, wzdęcia, niejasna utrata apetytu, niestrawność i inne, równie nieprzyjemne w codziennych sytuacjach dolegliwości. Co jednak bardzo istotne – żadne badania lekarskie (gastroskopia, badania na obecność wirusów i tym podobne) nie wykażą żadnych niepokojących zmian. Jeśli więc po wizycie w kilku gabinetach lekarskich nadal nie wiesz, co ci dolega, to zwróć się w stronę psychoterapii – bo to najpewniejszy sposób na radzenie sobie z nerwicą żołądka.

Jak leczyć nerwicę żołądka?

Jak już wspomnieliśmy, musisz najpierw wykluczyć faktyczne schorzenia ze strony układu trawiennego. W końcu może nas dotykać refluks czy nawet nowotwór żołądka. Następnie należy udać się do psychologa lub psychiatry. Leczenie nerwicy w ich przypadku przebiega dwutorowo. Z jednej strony bardzo ważna jest terapeutyczna rozmowa. W jej trakcie której pacjent zrozumie, że somatyczne objawy są efektem stresu i lęków. Nierzadko życie z nerwicą żołądka to koszmar, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie poza swoimi 4 ścianami. Zadaniem lekarza jest dotrzeć do źródła stresu (czasami może być zupełnie nieświadomy problem) i nauczyć pacjenta, jak można sobie z nim radzić (lub jak go unikać). Gdy schorzenie jest poważne, psychiatra może przepisać środki uspokajające na receptę, które należy przyjmować zgodnie z jego zaleceniami.

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Wszędobylski stres jest znakiem rozpoznawczym XXI w. Jednym ze sposobów na okiełznanie stresu jest stosowanie środków uspokajających.
Uspokajające
Nasenne
Przeciwdepresyjne

Domowe sposoby na nerwicę żołądka

Czy jesteśmy w stanie opanować reakcję żołądka na stres we własnym zakresie? W niewielkim stopniu jak najbardziej. Istotne, aby przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Warto, abyś zrezygnowała z pokarmów i napojów, które mogą przyczynić się do zaostrzenia objawów (np. słodyczy). Nerwica żołądkowa może być pogłębiana przez potrawy wysokoprzetworzone, często wypijaną kawę czy mocną herbatę, jak również alkohol. W diecie osoby narażonej na nerwicę nie może zabraknąć 2 litrów niegazowanej wody dziennie. Dodatkowo, można wspierać się ziołowymi herbatami lub preparatami o właściwościach uspokajających. Na pewno pomogą nam takie zioła jak rumianek, melisa, szałwia czy koper włoski. Uspokajają i regulują pracę żołądka, co może pomóc w sytuacjach stresowych. Najważniejsze jednak to wyeliminowanie źródeł stresu – może to czas na zmianę pracy, jeśli zagraża ona twojemu zdrowiu? Pamiętaj, iż nieleczona nerwica żołądka może doprowadzić do wrzodów, które są już znacznie trudniejsze w leczeniu.