Południowoamerykańska medycyna ludowa skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest korzeń maca – co to za roślina i na jakie dolegliwości jest polecana? Zapraszamy do lektury.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co to jest korzeń maca?

Z rośliną zwaną Lepidium meyenii europejczycy zetknęli się pierwszy raz pod koniec XVI wieku. Maca rosła wówczas w peruwiańskich górach i tam też była wykorzystywana jako ogólny środek na wzmocnienie. Z wyglądu maca przypomina pietruszkę – jest nieco bardziej żółtawa (chociaż może przybierać inne kolory) i jej nać, zwana trawą pieprzową, jest bujniejsza. Co ciekawe, jest to niezwykle wytrzymała roślina – rośnie głównie powyżej 3500 m npm i jest w stanie wytrzymać spadki temperatur poniżej -10 stopni Celsjusza. Obecnie korzeń maca proszkuje się i w tej postaci sprzedaje lub dodaje do różnych preparatów.

Korzeń maca na potencję

Inkascy szamani polecali korzeń m.in. na potencję i tak też dziś stosuje się wyciąg z tej rośliny. Przypuszcza się, iż to zawartość aminokwasu argininy w Lepidium meyenii poprawia potencję u mężczyzn. Arginina nie wpływa na poziom hormonów, ale poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Pozwala to na sprawniejsze osiągnięcie erekcji. Wspominany aminokwas wpływa również korzystnie na jakość i ilość produkowanego nasienia. Nieprzypadkowo więc zarówno arginina, jak i wyciąg z korzenia maca są często składnikami środków na potencję. Substancje te pomagają leczyć problemy z płodnością, a sam korzeń do tego polepsza kondycję całego organizmu. Maca wykazuje także łagodne pozytywne działanie na wielkość prostaty.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Remedium na bolesne miesiączki i menopauzę

Dobroczynny wpływ na układ krążeniowy korzenia maca wpływa również na kobiecy układ rozrodczy. Sprawne naczynia krwionośne to klucz do łagodniejszych miesiączek, ale również do spokojniejszego okresu menopauzy. W tym czasie istnieje duże ryzyko wystąpienie osteoporozy, ale właściwości korzenia maca pozwalają jej zapobiec. Wykazano, iż niektóre jego składniki współuczestniczą w budowaniu tkanki kostnej, co łagodzi lub eliminuje częste podczas menopauzy bóle stawów.

Skład korzenia maca

W Lepidium meyenii znajdziemy bardzo dużo błonnika, który pozytywnie wpływa na układ trawienny i może wspomagać odchudzanie. W korzeniu maca nie brakuje witamin, w tym rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A oraz E, niektóre witaminy z grupy B oraz witaminę C. Znajdziemy w nim również podstawowe minerały. To dlatego korzeń jest z powodzeniem stosowany jako suplement (nie zamiennik!) prawidłowej diety. Jego właściwości odżywcze będą doskonałym uzupełnieniem naszego jadłospisu.

Czy korzeń maca wzmacnia nasz organizm?

Oczywiście! Wspomniane walory w postaci witamin i minerałów oraz aminokwasów mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Korzeń maca potrafi wpłynąć na nasz depresyjny nastrój. Jednocześnie dodaje mnóstwo energii, dlatego czasami zaleca się go sportowcom w czasie regeneracji. Sterole zawarte w maca pomagają w budowie masy mięśniowej, ale to nie wszystko. Składniki korzenia pozytywnie działają na nasz mózg i procesy myślowe. Dzięki niemu wolniej się męczymy i dłużej potrafimy zachować efektywną pracę umysłową.