Piękna skóra jest oznaką zdrowia i witalności. Warto o nią dbać szczególnie podczas letnich dni. To właśnie w czasie wakacyjnych kąpieli słonecznych skórze możemy zaszkodzić najbardziej. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Umiejętne opalanie zapewni nie tylko piękny kolor skóry, ale także potężną dawkę endorfin dzięki którym jesteśmy szczęśliwsi.

Z drugiej strony może może narazić organizm na poważne problemy zdrowotne. Jak bezpiecznie się opalać i zapewnić odpowiednią ochronę skóry podczas letniego leniuchowania? O tym w naszym artykule.

Dwie strony medalu

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na lato i gorące promienie słoneczne. Kiedy wreszcie przychodzi, z chęcią wybieramy się na relaks w plenerze i opalamy się. Słońce ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, dodaje energii, pobudza organizm do produkcji witaminy d i wprawia nas w doskonały nastrój.

Jest też druga strona medalu. Niefrasobliwe korzystanie z kąpieli słonecznych może być przyczyną wielu problemów poczynając od poparzeń słonecznych, zmian w pigmentacji aż po nowotwory.

Dlatego należy rozważnie podejść do tematu i zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki do opalania, które zminimalizują szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego.

Preparaty na oparzenia słoneczne

Preparaty na oparzenia słoneczne

Leczenie oparzeń słonecznych
Oparzenia i odrmożenia
Ochrona przeciwsłoneczna

Melanina – naturalny obrońca skóry

Natura wyposażyła nasze organizmy w naturalne systemy obronne. Uaktywniają się , gdy organizm walczy z wirusami czy bakteriami. Są uruchamiane także wtedy, kiedy się opalamy.

Nadmierna ekspozycja organizmu na słońce sprawia, że ten zaczyna wytwarzać melaninę. Jest to naturalny protektor skóry, który pełni funkcję filtra. To dzięki niemu skóra uzyskuje piękny brązowy kolor.

Melanina stanowi swego rodzaju płaszcz ochronny dla skóry i chroni organizm przed nowotworami. Dodana do kosmetyków, neutralizuje wolne rodniki, a jej skuteczność wzrasta w połączeniu z witaminą E. To dlatego możemy ją często znaleźć w składzie kosmetyków z filtrami.

Można także sięgać po preparaty doustne, takie jak Olimp beta solar. Preparat w swoim składzie posiada nie tylko melaninę, ale także zieloną herbatę, beta – karoten czy likopen, które mają właściwości antyoksydacyjne i również zwalczają wolne rodniki. Polecany jest dla osób, które chcą uzyskać piękną i trwałą opaleniznę.

Dodatkowa ochrona jednak potrzebna

Naturalna ochrona nie jest jednak wystarczająca. Dlatego warto zadbać o dodatkowe środki ochronne w postaci preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Kupując tego rodzaju kosmetyki należy zwrócić uwagę na ich właściwości.

Na opakowaniu kremów lub balsamów powinny znaleźć się informacje dotyczące wskaźników ochrony przeciwsłonecznej. Ukryte są one pod takimi skrótami jak IP, LSF lub SPF. Dotyczą one właściwości fotoochronnych kremu w stosunku do promieniowania ultrafioletowego.

Kilka razy w ciągu dnia

Nowoczesne kremy i balsamy zawierają w swoim składzie kilka filtrów jednocześnie. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony powinny być wodoodporne i nie powodować reakcji uczuleniowych.

Należy pamiętać, że kremy ochronne należy stosować za każdym razem gdy się opalamy. Powinny być aplikowane kilkukrotnie w ciągu dnia. Szczególnie po kąpielach w morzu, basenie, czy intensywnym poceniu się, ponieważ czynniki te osłabiają działania filtra przeciwsłonecznego.

Ponieważ nie istnieje idealny balsam czy krem, który blokuje promienie w 100%, lepiej unikać słońca w godzinach najsilniejszego promieniowania. Kiedy konkretnie? Od 11 do 15. Dobrze jest też zapewnić organizmowi właściwą ilość płynów podczas opalania.

Włosy vs słońce

Nie tylko skóra wymaga podczas opalania odpowiedniej pielęgnacji. Włosy są narażone są na promieniowanie ultrafioletowe w równym stopniu co skóra. Zbyt długie przebywanie na słońcu może uszkodzić włókna keratynowe z których są zbudowane. Stają się wówczas matowe, suche i łamliwe.

Aby zapobiec ich zniszczeniu, lepiej stosować specjalne olejki i lotiony. Zawierają one w sowim składzie nie tylko filtry przeciwsłoneczne, ale także bogatą gamę składników odżywczych.

Lepiej nie przesadzać z opalaniem

Nadmierne opalanie może prowadzić do powstania zmian skórnych, których charakter i natężenie są zależne dawki promieniowania oraz fototypu skóry. Reakcją natychmiastową jest wystąpienie rumienia skórnego, czyli poparzenia słonecznego. Nadmierna ekspozycja może prowadzić także do udaru cieplnego.

Należy pamiętać również, że skutki nadmiernego opalania mogą być widoczne po kilku czy kilkunastu latach. Mowa tu o reakcjach opóźnionych, które są związane z destrukcyjnym wpływem promieniowania na DNA. Zmiany te mogą prowadzić do nowotworów skóry np. czerniaka. Co więcej, promieniowanie wpływa także na przedwczesne starzenie skóry, tzw. photageing, które jest spowodowane zmianami w strukturze kolagenu i elastyny.

Bezpieczne opalanie nie istnieje, ale skutki nadmiernego promieniowania możemy minimalizować dzięki odpowiednim kremom i balsamom z faktorami przeciwsłonecznymi. Oprócz nich należy zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o kilku ważnych zasadach dzięki, którym kąpiele słoneczne będą prawdziwą przyjemnością.