Torbiel to patologiczna zmiana na wewnętrznej lub zewnętrznej ścianie jajnika. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Wam przyczyny i objawy jego powstawania oraz pokażemy, jak wygląda jego diagnoza. Przeczytaj – ten problem może dotyczyć także Ciebie!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest torbiel jajnika i jakie są jego rodzaje

Torbiel jajnika to częsty problem, z którym boryka się duży odsetek pań w różnym wieku. W praktyce przyjmuje formę cysty – workowatej struktury wypełnionej płynem o rozmiarach do kilkudziesięciu milimetrów rozwijającej się w jajniku. Można ją porównać do baloników wypełnionych krwią, tkanką lub płynem surowiczym. Zdecydowana większość (95%) torbieli na jajnikach ma łagodną formę. Niestety, niektóre z nich mają złośliwy charakter i mogą oznaczać nowotwór jajnika. Cysty mogą występować pojedynczo lub grupowo. Jeśli pojawiają się w większej ilości i atakują równocześnie oba jajniki, mogą nawet być przyczyną niepłodności.

Lekarze wyróżniają ok. 40 typów torbieli jajnika, a każdy z nich ma nieco inne uwarunkowania. Najważniejszy podział wyróżnia torbiele proste (zmiany łagodne) oraz złożone (większość z nich również jest niegroźna, ale do nich zalicza się także zmiany rakowe). Torbiele proste dzielą się na czynnościowe (najbardziej popularne) i endometrialne (tzw. czekoladowe). Cysty czynnościowe powstają w wyniku cyklu menstruacyjnego.

Przyczyny problemu

Lekarze nie są jednogłośni, co do przyczyny powstawania torbieli. Większość z nich wskazuje na zaburzenia hormonalne, inni natomiast twierdzą, że winne jest nieleczone zapalenie dróg rodnych. Udowodniono również, że na ich wystąpienie bardziej narażone są kobiety, których mamy, ciocie i babcie zgłaszały podobne komplikacje. Problem zatem może mieć tło genetyczne. W grupie ryzyka znajdują się też kobiety otyłe, palące papierosy, nie posiadające dzieci lub nie karmiące piersią.

Jak wytropić torbiel na jajniku? 

Przebiegłość torbieli polega na tym, że mogą one nie dawać żadnych oznak powstania. Najczęściej wykrywa się je w gabinecie ginekologicznym podczas rutynowego badania USG. Jak więc zdiagnozować powstanie torbieli bez asysty lekarza? Pęcherzyki w zaawansowanym stadium mogą uciskać sąsiednie tkanki, a przez to powodować ból okolicy podbrzusza i parcie na pęcherz moczowy. To pierwszy sygnał, na który powinnaś zwrócić uwagę. Do tego dochodzą także zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Niektóre źródła mówią także o tym, że Twoją czujność powinny wzmóc: ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, przyrost wagi, dyskomfort podczas stosunku, bolesne i obfite krwawienia miesiączkowe. W przypadku wystąpienia pęknięcia torbieli i wydostania się jej zawartości do jamy otrzewnej, możesz zauważyć u siebie symptomy zapalenia otrzewnej (ból brzucha, gorączka, nudności, wymioty, osłabienie, zawroty głowy, zatrzymanie stolca).

Precyzyjna diagnoza

Jeśli wykryjesz u siebie, któryś z powyższych objawów, powinnaś udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnego badania. Ginekolog może zlecić wykonanie badania hormonalnego lub (i) badania markerów nowotworowych (CA 125 i 199) w celu dokładnego zdiagnozowania schorzenia.

Choć większość torbieli ma niegroźne konsekwencje, to niektóre przypadki zbyt późno zdiagnozowane mogą być przyczyną poważnych komplikacji, np.: skrętu torbieli, ich pęknięcia lub nawet raka jajnika. By się ich ustrzec, ważna jest profilaktyka. Nie czekaj na objawy, bo te mogą wyjść na jaw gdy będzie już za późno. Odwiedzaj ginekologa regularnie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne radzi, by każda kobieta po ukończeniu 35. r. ż. poddawała się badaniu układu rozrodczego co roku. Częste wizyty w gabinecie ginekologicznym to najlepsze remedium na komplikacje z torbielami jajnika.