Ziele rdestu ptasiego to produkt leczniczy, który występuje w formie suszonych ziół sypkich do samodzielnego sporządzenia z nich naparu medycznego. W medycynie wykorzystuje się działanie miejscowe leku. Przede wszystkim w łagodnych stanach zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej ze względu na właściwości ściągające oraz przeciwzapalne.
Ziele rdestu ptasiego znajduje zastosowanie także w przewlekłych nieżytach dróg moczowych, kamicy szczawianowej i fosforanowej, drobnych krwawieniach jelitowych, wzdęciach, łagodnie przebiegających biegunkach, schorzeniach wątroby oraz przy zmniejszonym wydalaniu moczu. Wszystko to ze względu na zawarte w nim flawonoidy, garbniki, sole mineralne (m.in. krzemionka, która jest rozpuszczalna w wodzie) oraz kwasy polifenolowe.
Ziele rdestu ptasiego jest lekiem wydawanym pacjentom bez przepisu lekarza (OTC).
Prezentowany produkt leczniczy “Ziele rdestu ptasiego (Kawon)” zawiera 50 g ziół w postaci sypkiej.
Wskazania i działanie
Ziele rdestu ptasiego jest preparatem ziołowym o wielu zastosowaniach leczniczych. Ze względu na obecność soli mineralnych, garbników, flawonoidów oraz kwasów polifenolowych wpływa na poprawę w stanach:
● przewlekłych nieżytów dróg moczowych,
● schorzeniach wątroby,
● zmniejszonego wydalania moczu,
● łagodnie przebiegających biegunek,
● kamicy fosforanowej
● kamicy szczawianowej,
● drobnych krwawień jelitowych,
● wzdęć.
Jak to się dzieje? Ziele rdestu ptasiego, dzięki zawartym w nim związkom, wykazuje działanie moczopędne, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriobójcze, regulujące procesy przemiany materii w organizmie. Lek szybciej redukuje obrzęki, ponieważ niweluje nadmiar chloru i sodu we krwi. Co więcej ziele rdestu ptasiego pomaga usunąć produkty przemiany materii, które są szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Preparat hamuje krystalizację soli mineralnych, co zmniejsza sposobność do powstawania kamieni moczowych. Wszystko to, dzięki zawartej w zielu rdestu krzemionce. Odpowiada ona także za przyspieszenie rozwoju tkanki łącznej oraz poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci.
Ziele rdestu ptasiego zawiera także witaminy: C, K, czy karoten. Wyróżnić można także kwas kawowy, który odpowiada za działanie żółciopędne, przeciwzapalne i zwiększające odporność. Ze względu na te właściwości ziele rdestu ptasiego często wybierane jest jako środek, który ma za zadanie zwalczyć dolegliwości związane ze stanami reumatycznymi, dną moczanową oraz zapaleniami stawów. Napar ziołoleczniczy stosuje się również do płukania gardła ze względu na właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. W formie okładów może zaś służyć do odkażania ran, owrzodzeń i oparzeń oraz jako środek, który przyspiesza gojenie się uszkodzeń.
Dawkowanie
Ziele rdestu ptasiego powinno być stosowane dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. Przed pierwszym zastosowaniem leku najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.
Ziele rdestu ptasiego można przygotowywać i stosować następująco:
● 2 – 3 łyżki (6,0 – 9,0 g) ziela należy zalać szklanką (200 ml) ciepłej wody.
● Mieszankę podgrzać aż do wrzenia i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez okres 5 – 10 minut.
● Lekko ostudzić, a następnie przecedzić napar.
● Przygotowany w ten sposób świeży odwar należy stosować do płukania jamy ustnej oraz gardła.
Nie należy stosować podwójnej dawki ziela rdestu ptasiego w ramach uzupełnienia pominiętej ilości leku.
Przeciwwskazania
Ziele rdestu ptasiego nie powinno być stosowane w następujących przypadkach:
● uczulenie (nadwrażliwość) na ziele rdestu ptasiego,
● u kobiet w ciąży lub karmiących piersią (konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym przed zastosowaniem leku),
● gdy produkt leczniczy jest przeterminowany.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, tak też ziele rdestu ptasiego może wywoływać działania niepożądane, jednak nie u każdego pacjenta one wystąpią.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji niepożądanych po zastosowaniu ziela rdestu ptasiego, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przechowywanie
Ziele rdestu ptasiego należy przechowywać w suchym miejscu. Chronić od wilgoci.
Należy przechowywać ziele rdestu ptasiego tylko w temperaturze pokojowej, której wartość nie przekracza 30 stopni Celsjusza.
Lek ziołowy powinien być przechowywany w ciemnym miejscu. Chronić przed światłem.
Przechowywać produkt leczniczy w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy stosować ziela rdestu ptasiego po upływie terminu ważności.
Skład
100% ziele rdestu ptasiego (Polygonum aviculare L. s.l. herba)
Producent
Zakład Zielarski Kawon-Hurt Nowak Sp. J.
Krajewice 119
63-800 Gostyń
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.