Ziele piołunu to produkt leczniczy, który występuje w formie suszonych ziół sypkich do samodzielnego sporządzenia z nich naparu medycznego. Lek stosuje się w łagodnych dolegliwościach żołądkowo-jelitowych (niestrawność, nieżyt żołądka, zgaga, wzdęcia, uczucie ciężkości) oraz przy problemach z apetytem. Należy jednak pamiętać, iż ziele piołunu ma tu swoje lecznicze zastosowania tylko poprzez długotrwałe stosowanie.
Ziele piołunu może być bezpiecznie stosowane tylko przez osoby dorosłe (powyżej 18. roku życia). Nie należy go podawać dzieci i młodzieży.
Ziele piołunu jest lekiem wydawanym pacjentom bez recepty, czyli bez wskazań lekarza (OTC).
Prezentowane opakowanie produktu “Ziele piołunu” firmy Kawon zawiera 50 g ziół leczniczych w zbiorczym opakowaniu.
Wskazania i działanie
Ziele piołunu ma wiele leczniczych właściwości, wynikających ze składników zawartych w tym leku. Wśród nich znajdują się olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, czy sole mineralne. Składniki te stymulują procesy odprowadzania żółci z dwunastnicy i woreczka żółciowego oraz oczyszczania wątroby, usuwając tym samym uczucie ciężkości lub niestrawność. Ziele piołunu pobudza apetyt i wspomaga szybszą przemianę materii. Lek zaleca się także w celu uregulowania cykli miesiączkowych. Ziele piołunu używane jest wspomagająco w leczeniu pasożytów bytujących w układzie pokarmowym, tj. nicienie, glisty ludzkie, owsiki.
Dawkowanie
Ziele piołunu należy stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. przed pierwszym zastosowaniem leku dobrze jest skonsultować się z lekarzem.
Ziele piołunu można stosować:
● W okresowej utracie apetytu. Wówczas dorośli i osoby w podeszłym wieku powinni 1 łyżeczkę (1 g) ziela zalać ¾ szklanki (150 ml) wrzącej wody. Następnie pozostawić pod przykryciem na 10 minut do zaparzenia i przecedzić mieszankę. Przyjmować po ¾ szklanki naparu na pół godziny przed spożyciem posiłku 2-3 razy dziennie. Zawsze należy stosować świeżo sporządzony napar.
● W łagodnych niestrawnościach i dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Wówczas dorośli i osoby w podeszłym wieku powinni 1 łyżeczkę (1 g) ziela zalać ¾ szklanki (150 ml) wrzącej wody. Następnie pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na 10 minut i przecedzić mieszankę. Przyjmować po ¾ szklanki naparu 2-3 razy dziennie po spożyciu posiłku. Zawsze należy stosować świeżo sporządzony napar.
W obu wymienionych przypadkach dobowa dawka ziela piołunu wynosi 2-3 g.
W przypadku pominięcia dawki leku, nie należy stosować podwójnej ilości ziela piołunu.
Ziele piołunu nie powinno być stosowane dłużej niż przez okres 2 tygodni. Jeśli po tym czasie objawy nadal się utrzymują, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeciwwskazania
Ziele piołunu nie powinno być stosowane w następujących przypadkach:
● gdy pacjent jest w wieku poniżej 18. roku życia,
● nadwrażliwości (uczulenia) na ziele piołunu oraz inne rośliny z rodziny astrowatych Asteraceae (dawniej złożonych Compositae),
● u pacjentek w czasie ciąży lub laktacji (zastosowanie ziela piołunu należy wówczas skonsultować z lekarzem),
● niedrożności oraz zapalenia dróg żółciowych, schorzeń wątroby,
● jeśli pacjent zamierza po zażyciu leku prowadzić pojazdy lub obsługiwać maszyny (ziele piołunu osłabia zdolność ich prowadzenia).
Nie należy stosować ziela piołunu (Kawon) po upływie terminu zdatności do spożycia.
Działania niepożądane
Jak każdy produkt leczniczy, tak też ziele piołunu może wywoływać działania niepożądane. Należy mieć na uwadze, że nie u każdego pacjenta stosującego lek one wystąpią.
Jak dotąd nie zaobserwowano, by ziele piołunu wywoływało jakiekolwiek działania niepożądane.
Zastosowanie większej dawki ziela piołunu niż jest zalecana, może spowodować: wymioty, bezsenność, biegunkę, nudności, napady niepokoju, zawroty głowy i koszmary senne. W skrajnych przypadkach przedawkowania będą to: drgawki, zatrzymanie moczu i niewydolność nerek. Jeśli wystąpią następujące objawy, należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Przechowywanie
Ziele piołunu należy przechowywać w suchym miejscu. Chronić od wilgoci.
Należy przechowywać ziele piołunu tylko w temperaturze pokojowej, której wartość nie przekracza 30 stopni Celsjusza.
Lek ziołowy powinien być przechowywany w ciemnym miejscu. Chronić przed światłem.
Przechowywać produkt leczniczy w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy stosować ziela piołunu po upływie terminu ważności.
Skład - Ziele piołunu 50 g (Kawon)
100% ziele piołunu (Artemisia absinthium L., herba)
Producent - Ziele piołunu 50 g (Kawon)
Zakład Zielarski Kawon-Hurt Nowak Sp. J.
Krajewice 119
63-800 Gostyń
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.