Ziele macierzanki to produkt leczniczy, który występuje w formie suszonych ziół do samodzielnego sporządzenia naparu medycznego. Lek stosuje się najczęściej w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, ponieważ wpływa na odkrztuszanie. Ziele macierzanki ułatwia wówczas także oddychanie i ochrania górne drogi oddechowe. Lek można także stosować zewnętrznie, np. do szybszego gojenia się ran lub w ramach kuracji trądzikowej. Należy jednak pamiętać, że prozdrowotne właściwości ziela macierzanki wynikają z długotrwałego stosowania.
Ziele macierzanki zawdzięcza swoje walory prozdrowotne zawartym w sobie olejkom eterycznym (cymol, cytral, karwakrol, tymol), które działają kojąco na nerwobóle i bóle reumatyczne. Pobudzają także wydzielanie soków trawiennych i mają korzystny wpływ na funkcje wątroby. Ziele macierzanki zawiera również garbniki, które mają działanie antybakteryjne i ściągające, co często wykorzystuje się w terapii oparzeń, zranień i pielęgnacji skóry trądzikowe. Zawarte w leku flawonoidy są zalecane przy nerwobólach i bólu reumatycznym, wykazując działanie antyoksydacyjne. Ziele macierzanki to także saponiny, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Z kolei gorycze mają działanie uspokajające i wzmacniające cały organizm. Ponadto pozytywnie wpływają na układ trawienny. Ziele macierzanki zawiera na dodatek witaminę C, kwasy mineralne oraz sole organiczne.
Ziele macierzanki jest przeznaczone dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.
Ziele macierzanki jest lekiem wydawanym pacjentom bez recepty (OTC).
Prezentowane opakowanie produktu “Ziele macierzanki” zawiera 50 g leku.
Wskazania i działanie
Ziele macierzanki najczęściej wykorzystuje się w przebiegu łagodnego przeziębienia jako środek wspomagający wykrztuszanie. Podczas suchego kaszlu brakuje śluzu. Ziele macierzanki pobudza jego produkcję, a nawet wspomaga ruchy rzęsek nabłonka górnych dróg oddechowych, co wspomaga odruch wykrztuśny. Lek poleca się także przy przewlekłych nieżytach oskrzeli (np. u palaczy), ponieważ pozwala oczyścić i odkazić układ oddechowy. Herbatka z ziela macierzanki może być także wypijana w czasie miesiączki lub przy bólach reumatycznych, zmniejszając ich odczuwalność. Niekiedy lek stosuje się do przemywania cery tłustej z tendencją do trądziku, w celu jej odkażenia. Ziele macierzanki jest idealnym sprzymierzeńcem w walce z niestrawnością oraz wzdęciami. Nie można także pominąć jej zastosowania przy nerwobólach, które skutecznie łagodzi. Należy wówczas stosować okłady na bolące części ciała.
Ziele macierzanki można stosować przy:
● suchym kaszlu,
● bólach menstruacyjnych,
● nerwobólach,
● cerze trądzikowej (do oczyszczania),
● nieżytach oskrzeli,
● bólach reumatycznych,
● niestrawności,
● wzdęciach,
● oparzeniach,
● skaleczeniach,
● odkażaniu błon śluzowych,
● konieczności ogólnego wzmocnienia organizmu,
● infekcjach jamy ustnej,
● infekcjach/podrażnieniach/świądzie/upławach okolic intymnych,
● wrzodach,
● uporczywym kaszlu,
● ukąszeniach owadów.
Ziele macierzanki można stosować również w profilaktyce zdrowia dróg oddechowych, ze względu na działanie bakteriobójcze preparatu leczniczego. Jest to także ważna informacja dla palaczy. Ziele macierzanki usuwa z organizmu pyły i złogi, zbierające się w drogach oddechowych podczas palenia. Regularne stosowanie naparu znacznie podnosi komfort życia palących.
Prozdrowotne działanie ziela macierzanki często wzmacniane jest lub łączone z innymi preparatami leczniczymi na bazie ziół takich jak rumianek, szałwia, czy krwawnik.
Dawkowanie
Ziele macierzanki powinno być stosowane tak, jak opisano to w dołączonej do opakowania leku ulotce lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Przed pierwszym użyciem leku należy skonsultować jego stosowanie z lekarzem.
Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia: 1 łyżkę (2 g) ziela macierzanki należy zalać 1 szklanką (200 ml) wrzącej wody. Mieszankę pozostawić do zaparzenia - na 20 minut, pod przykryciem. Po upływie tego czasu przecedzić zaparzone zioła. Należy pić świeżo przygotowany, ciepły napar 2-3 razy dziennie po spożyciu posiłku.
Nie należy stosować podwójnej dawki ziela macierzanki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Ziele macierzanki można stosować również w formie okładów. Wówczas gazę lub płatek kosmetyczny należy zamoczyć w świeżo przygotowanym naparze i nałożyć kompres na bolące miejsce. Tak przygotowane płatki kosmetyczne mogą także posłużyć do przemywania, ran, oparzeń lub cery ze skłonnością do trądziku.
Ziele macierzanki nie powinno być stosowane w następujących przypadkach:
● nadwrażliwość (uczulenie) na ziele macierzanki,
● uczulenie (nadwrażliwość) na tymol oraz rośliny z rodziny Lamiacae/Labiatae, jak np. tymianek,
● pacjent poniżej 12. roku życia,
● karmienie piersią (brak danych odnośnie wpływu ziela w tym przypadku),
● ciąża pacjentki (brak danych odnośnie wpływu ziela w tym przypadku),
● upłynął termin ważności produktu leczniczego, podany na opakowaniu.
W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania ziela macierzanki należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Działanie niepożądane
Jak każdy lek, tak również ziele macierzanki może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Dotychczas nie zaobserwowano działań niepożądanych u pacjentów stosujących ziele macierzanki.
Przechowywanie
Ziele macierzanki należy przechowywać w suchym miejscu. Chronić od wilgoci.
Należy przechowywać ziele macierzanki w temperaturze pokojowej, której wartość nie przekracza 25 stopni Celsjusza.
Lek powinien być przechowywany w ciemnym miejscu. Chronić przed światłem.
Przechowywać produkt w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy stosować ziela macierzanki po upływie terminu ważności.
Skład
100% Ziele macierzanki (Thymus serpyllum L. s.l., herba).
Producent
Zakład Zielarski Kawon-Hurt Nowak Sp. J.
Krajewice 119
63-800 Gostyń
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.