Ziele krwawnika to produkt leczniczy, który występuje w formie ziół suszonych do samodzielnego sporządzenia naparu. Lek stosuje się w celu łagodnego pobudzenia łaknienia, w objawowym leczeniu skurczowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych (jak np. wzdęcia; w objawowym leczeniu łagodnych skurczy menstruacyjnych, a także zewnętrznie w celu leczenia niewielkich powierzchniowych uszkodzeń skóry i oparzeniach.
Ziele krwawnika należy do rodziny astrowatych. Występuje w Azji, Ameryce Północnej oraz w Europie, porastając łąki i pastwiska. Ziele krwawnika znajduje szeroki zastosowanie w medycynie, kosmetyce, a nawet w kuchni. W ziołolecznictwie najczęściej jest wykorzystywany ze względu na obecność m.in.: choliny, cynku, potasu, magnezu, witaminy C, taninom (które odpowiadają za działanie ściągające) oraz flawonoidom (które odpowiadają za działanie przeciwbólowe, rozkurczowe i przeciwzapalne). Występujące w zielu krwawnika fitoestrogeny polecane są w czasie menopauzy oraz w wybranych schorzeniach, które są powiązane z produkcją hormonów płciowych.
Ziele krwawnika przeznaczone jest do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia.
Ziele krwawnika jest produktem leczniczym wydawanym pacjentom bez recepty.
Prezentowane opakowanie produktu “Ziele krwawnika” zawiera 50 g leku.
Wskazania i działanie
Ziele krwawnika to roślina z rodziny astrowatych, która występuje na polach i łąkach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jest to produkt często wykorzystywany w kosmetyce, kuchni oraz medycynie. Ziele krwawnika bogate jest w wiele odżywczych składników, takich jak cynk, magnez, potas, czy witamina C. Najwięcej jednak występuje w nim substancji, które wpływają na działanie rozkurczowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz ściągające (przy stosowaniu zewnętrznym). Jego aktywność hamuje krwawienie, pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, a także pobudza moczopędność.
Wskazaniem do stosowania ziela krwawnika są bóle menstruacyjne, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (zaburzenia trawienia, choroby wrzodowe, niestrawności, wzdęcia, przewlekłe zaparcia, nudności), brak apetytu, niewielkie powierzchniowe uszkodzenia skóry (w tym oparzenia), grypa, przeziębienie, choroby nerek, menopauza.
Dawkowanie
Ziele krwawnika należy przyjmować tak, jak opisano to w ulotce dołączonej do opakowania leku lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Przed pierwszym użyciem należy skonsultować się z lekarzem.
W zależności od potrzeb ziele krwawnika można stosować zewnętrznie w formie opatrunków lub wewnętrznie do picia.
Młodzież powyżej 12. roku życia, dorośli oraz osoby w podeszłym wieku:
Przy braku łaknienia oraz w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych: 1-2 łyżki stołowe ziela krwawnika (2-4 g) należy zalać szklanką (250 ml) wrzącej wody. Mieszankę pozostawić na 15-20 minut do zaparzenia. Pić po jednej szklance naparu 3-4 razy dziennie pomiędzy posiłkami. Jeśli nie występuje łaknienie pić na około 30 minut przed posiłkiem.
W dolegliwościach związanych z okresem menstruacji: ½-1 łyżki stołowej ziela krwawnika
( 1-2 g) należy zalać szklanką (250 ml) wrzącej wody i pozostawić na 15-20 minut do zaparzenia. Pić po jednej szklance naparu 2-3 razy dziennie.
Do okładów przy niewielkich powierzchownych uszkodzeniach skóry: 1½ -2 łyżki stołowe ziela krwawnika (ok. 3,5 g) należy zalać szklanką (250 ml) wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 10 minut do zaparzenia. Opatrunek z tak przygotowanego naparu (za każdym razem świeżego) należy stosować na uszkodzoną powierzchnię skóry 2-3 razy dziennie.
Jak długo stosować ziele krwawnika?
Przy braku łaknienia oraz w dolegliwościach żołądkowo - jelitowych: Jeśli pomimo stosowania produktu leczniczego objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
W dolegliwościach związanych z okresem menstruacji: Jeśli pomimo stosowania produktu leczniczego objawy utrzymują się dłużej niż 1 tydzień, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przy stosowaniu na skórę: Jeśli pomimo stosowania produktu leczniczego objawy utrzymują się dłużej niż 1 tydzień, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Nie należy stosować podwójnej dawki ziela krwawnika w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania ziela krwawnika jest:
● wiek pacjenta poniżej 12. roku życia,
● nadwrażliwość (uczulenie) na ziele krwawnika i inne rośliny z rodziny astrowatych - Asteraceae (dawniej złożonych Compositae),
● karmienie piersią lub ciąża pacjentki (nie zaleca się stosowania ziela krwawnika ze względu na brak danych o wpływie na kobiety ciężarne i matki karmiące naturalnie),
● stosowanie leku po upływie terminu ważności, widocznego na opakowaniu.
Wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania leku należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, ziele krwawnika może wywoływać działania niepożądane. Nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Po zastosowaniu ziela krwawnika mogą wystąpić reakcje alergiczne skóry. Ich częstotliwość nie jest znana.
W przypadku gdy wystą jakiekolwiek objawy niepożądane należy poinformować o nich lekarza lub farmaceutę.
Przechowywanie
Ziele krwawnika powinno być przechowywane w suchym miejscu. Chronić od wilgoci.
Lek powinien być przechowywany w ciemnym miejscu. Chronić przed światłem.
Należy przechowywać ziele krwawnika w temperaturze pokojowej, której wartość nie przekracza 25 stopni Celsjusza.
Przechowywać produkt w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy stosować ziela krwawnika po upływie terminu ważności.
Skład - Ziele krwawnika 50 g (Kawon)
100% Ziele krwawnika (Achillea millefolium L., herba).
Producent - Ziele krwawnika 50 g (Kawon)
Zakład Zielarski Kawon-Hurt Nowak Sp. J.
Krajewice 119
63-800 Gostyń
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.