Lek Steper PRO w postaci aerozolu na skórę z bifonazolem przeznaczony jest do stosowania na skórę. Na co jest Steper PRO? Wskazaniem do stosowania leku są miejscowe infekcje grzybicze skóry. Lek może być przydatny między innymi w przypadku grzybicy fałdów skórnych i tułowia. Bywa pomocny również przy grzybicy dłoni czy stóp. Wykorzystać go można przy łupieżu pstrym oraz przy kandydozach związanych z działaniem dermatofitów, pleśni, drożdżaków i innych grzybów. Wskazaniem do stosowania leku Steper PRO w postaci aerozolu jest również łupież rumieniowaty. Substancja czynna leku, bifonazol, działa przeciwgrzybiczo.
W opakowaniu znajduje się 30 ml aerozolu Steper PRO. W skład 1 ml leku wchodzi 10 mg bifonazolu, a oprócz tego etanol 96% oraz mirystynian izopropylu. Przed zastosowaniem leku zaleca się wnikliwe zapoznanie z dołączoną do niego ulotką i postępowanie zgodnie z zawartymi w niej wskazówkami, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lek przeznaczony jest do stosowania na skórę i powinien być aplikowany na zmienione chorobowo obszary skóry z częstotliwością 1 razu na dobę. Produkt najlepiej stosować w godzinach wieczornych. W przypadku obszaru skóry o wielkości dłoni powinny wystarczyć 1–2 naciśnięcia pompki. Każdorazowo zaleca się rozpylanie cienkiej warstwy aerozolu Steper PRO na skórę oraz delikatne wmasowanie leku w jej powierzchnię. Długość okresu leczenia zależna jest od przyczyny stosowania leku i zwykle wynosi 2–4 tygodnie.
W czasie stosowania leku Steper PRO w postaci aerozolu u niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane. Z nieznaną częstotliwością lek powoduje świąd, wysypkę lub pokrzywkę. Poza tym może przyczynić się do suchości skóry i jej łuszczenia, a także do podrażnienia skóry, wyprysku lub uczucia pieczenia. Inne skutki uboczne aerozolu Steper PRO to maceracja skóry lub zapalenie skóry (alergiczne bądź kontaktowe), ból w miejscu podania oraz obrzęk obrzeżny. Na skórze mogą też pojawić się pęcherzyki.
Istnieją również przeciwwskazania do stosowania leku Steper PRO w postaci aerozolu, więc nie powinien on być używany przez każdego. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na jego składnik czynny lub składniki pomocnicze. Należy dopilnować, aby lek nie wszedł w kontakt z oczami, poza tym nie należy go połykać. Powinno się uważać na możliwe interakcje aerozolu Steper PRO z innymi lekami. W przypadku łączenia go z warfaryną może dojść u pacjenta do krwotoku. Lek nie powinien być stosowany przez pacjentki w pierwszym trymestrze ciąży, a o stosowaniu go w pozostałych trymestrach ciąży oraz w czasie karmienia piersią powinien indywidualnie zadecydować lekarz. Jeśli zajdzie konieczność stosowania leku w czasie karmienia piersią, konieczne będzie przerwanie karmienia. U niemowląt oraz małych dzieci możliwe jest stosowanie leku wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza i jedynie pod jego kontrolą. Należy jednak wówczas zachować szczególną ostrożność, aby lek nie dostał się do ust dziecka.
Skład
- Substancją czynną leku jest bifonazol.
- 1 ml roztworu zawiera 10 mg bifonazolu (Bifonazolum).
- Pozostałe składniki to: etanol 96%, izopropylu mirystynian.
Wskazania i działanie
Steper pro zawiera substancję czynną bifonazol o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego.
Steper pro jest lekiem przeciwgrzybiczym, ma postać roztworu do stosowania na skórę.
Wskazania do stosowania- Miejscowe leczenie zakażeń grzybiczych skóry, jak np.: grzybica dłoni i stóp, grzybica tułowia, grzybica fałdów skórnych, łupież pstry, kandydozy (grzybice) powierzchowne wywołane przez dermatofity, drożdżaki, pleśnie i inne gatunki grzybów.
- Miejscowe leczenie łupieżu rumieniowatego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.
Dawkowanie
Zalecana dawka
Lek należy stosować raz na dobę, najlepiej wieczorem, przed snem. 1 lub 2 naciśnięcia pompki zazwyczaj wystarczają do pokrycia skóry ze zmianami chorobowymi wielkości dłoni.
Sposób stosowania
Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę. Należy rozpylić cienką warstwę leku na obszar objęty zmianami chorobowymi i delikatnie wmasować.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Mogą wystąpić następujące działania niepożądane
Częstość występowania nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):- ból w miejscu podania
- obrzęk obrzeżny (w miejscu podania)
- kontaktowe zapalenie skóry
- alergiczne zapalenie skóry
- rumień (miejscowe zaczerwienienie skóry)
- świąd
- wysypka (swędzące, czerwone grudki na skórze)
- pokrzywka (jasnoróżowe, swędzące bąble na skórze)
- pęcherzyki
- łuszczenie skóry
- wyprysk
- suchość skóry
- podrażnienie skóry
- maceracja skóry (rozmiękanie skóry pod wpływem działania leku)
- uczucie pieczenia na skórze
Objawy niepożądane zwykle ustępują po zakończeniu leczenia.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.