Spirytus kamforowy jest płynnym lekiem przeznaczonym do stosowania zewnętrznego w przypadku przeziębienia, bólu mięśni i stawów, stanów zapalnych. Mogą stosować go dzieci powyżej 6 roku życia oraz dorośli, z wyjątkiem kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie należy wprowadzać go do kuracji u dzieci poniżej 6 roku życia. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią mogą stosować lek tylko na wyraźnie polecenie lekarza.
Substancją czynną leku jest kamfora (Camphora). Oprócz niej produkt zawiera też substancje pomocnicze takie jak etanol (Ethanolum) i woda oczyszczona (Aqua purificata). Substancje te znajdują się w spirytusie kamforowym w następujących proporcjach: 100 g spirytusu kamforowego to 10 g kamfory (10%), 65 g etanolu (65%) i 25 g wody oczyszczonej (25%). Wysoka zawartość etanolu 70% (V/V) sprawia, że spirytus kamforowy nie powinien być stosowany dłużej niż kilka dni z rzędu. Zbyt długie i częste stosowanie spirytusu kamforowego może prowadzić do podrażnień, a nawet do zapalenia skóry.
Spirytus kamforowy stosowany na skórę powoduje miejscowe przekrwienie, czyli szybszy przepływ krwi na danym obszarze. Pomaga to rozgrzać organizm, rozluźnić mięśnie i przyspieszyć walkę ze stanem zapalnym. Może być stosowany w bólach mięśni spowodowanych chorobą lub przeciążeniem, a także na klatkę piersiową i szyję, by przynieść ulgę w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, na przykład bólu gardła (tylko zewnętrznie!). Należy jednak zachować szczególną ostrożność w stosowaniu spirytusu kamforowego na głowę i szyję, gdyż zbyt duże stężenie leku w okolicy nosa moża spowodować u niektórych pacjentów uczucie duszności lub problemy z oddychaniem. W razie wystąpienia takich objawów należy natychmiast zmyć produkt ze skóry i udać się po profesjonalną pomoc medyczną.
Z uwagi na wysoką zawartość etanolu spirytus kamforowy ma działanie dezynfekujące i bakteriobójcze. Nie należy jednak stosować go na rany ani na uszkodzoną skórę, np. z otarciami, podrażnieniami, oparzeniami. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych rezultatów po zastosowaniu leku, należy przerwać kurację i skonsultować się z lekarzem. Nie powinny stosować go osoby nadwrażliwe na którykolwiek ze składników leku. Przed użyciem spirytusu kamforowego zaleca się poinformowanie lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych lekach, żeby wykluczyć możliwość negatywnej interakcji między nimi.
Spirytus kamforowy należy stosować 1-2 razy na dobę (w przypadku dzieci raz na dobę), na bolące miejsca. Używać wyłącznie zewnętrznie! Nie zaleca się stosowanie leka w pobliżu oczu, nosa i ust. Po każdym użyciu należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, by zapobiec przypadkowemu przedostaniu się produktu w newralgiczne obszary.
Lek należy przechowywać z dala od dzieci, w miejscu dla nich niedostępnym, w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Przed użyciem produktu zaleca się przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania. Spirytus kamforowy należy stosować wyłącznie w sposób zgodny z zaleceniami producenta zawartymi w ulotce.
Producent
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.
ul. Żmigrodzka 242 E
51-131 Wrocław
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.