Lek Scopolan w postaci tabletek drażowanych z butylobromkiem hioscyny to produkt działający rozkurczająco na mięśnie gładkie jamy brzusznej, który może być stosowany przez pacjentów dorosłych, młodzież i dzieci od 6. roku życia. Na co jest Scopolan? Wskazaniem do stosowania leku są dolegliwości bólowe towarzyszące skurczom przewodu pokarmowego i dróg żółciowych lub układu moczowego. Lek może być pomocny w przypadku skurczów żołądka, a także przy kolce jelitowej oraz zespole jelita drażliwego. Może też przynieść ulgę przy objawach kolki żółciowej i kolki nerkowej, a oprócz tego przy kamicy moczowodowej i bolesnym miesiączkowaniu. Składnikiem czynnym leku jest butylobromek hioscyny. Funkcją Scopolan jest znoszenie skurczów mięśni gładkich jamy brzusznej. Rozkurczowe działanie Scopolan prowadzi do łagodzenia dolegliwości bólowych, przynosząc tym samym ulgę w wyżej wymienionych stanach.
W opakowaniu znajduje się 10 tabletek drażowanych Scopolan. W skład 1 tabletki wchodzi 10 mg butylobromku hioscyny oraz składniki pomocnicze. Rekomendowane dawkowanie Scopolan opisano w dołączonej do niego ulotce i należy stosować się do zawartych tam wskazówek bądź postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Pacjentom dorosłym i młodzieży od 12. roku życia zaleca się podawanie 1–2 tabletek drażowanych Scopolan w częstotliwości 3–5 razy na dobę. Jeśli natomiast lek Scopolan ma być stosowany przez dzieci w wieku 6–12 lat, należy podawać im 1 tabletkę drażowaną w częstotliwości 2 razy na dobę. Jeśli objawy będą utrzymywać się dłużej niż 3 dni lub nasilą się, wówczas zaleca się konsultację z lekarzem. Nie powinno się stosować dawki leku większej niż rekomendowana, gdyż może to prowadzić do objawów przedawkowania.
Stosowanie leku może też wiązać się z wystąpieniem u pacjenta skutków ubocznych. Działania niepożądane Scopolan przy prawidłowym dawkowaniu mają umiarkowane nasilenie, gdyż produkt jest dobrze tolerowany. Niezbyt często występują zaparcia, poza tym możliwy jest rumień, świąd, wysypka i pieczenie skóry, a także jej obrzęk bądź pokrzywka. Lek niezbyt często powoduje też tachykardię, suchość w jamie ustnej i hipotensję. Rzadko natomiast powoduje zaburzenia widzenia i anurię. Z częstością nieznaną powoduje reakcje anafilaktyczne i wstrząs anafilaktyczny.
Przeciwwskazania Scopolan obejmują między innymi uczulenie na butylobromek hioscyny lub składniki pomocnicze leku. Oprócz tego tabletek Scopolan nie powinni stosować pacjenci z uczuleniem na alkaloidy tropanowe bądź ich pochodne, a także z rozrostem prostaty i jaskrą z wąskim kątem przesączania. Przeciwwskazaniem są też zaparcia atoniczne i niedrożność porażenna jelit, a poza tym patologiczne poszerzenie jelita grubego i zwężenie przełyku, wpustu bądź odźwiernika żołądka. Leku nie powinno się też stosować przy zwężeniu szyi pęcherza moczowego oraz przy tachykardii i nużliwości mięśni. Nie jest wskazane podawanie tabletek Scopolan dzieciom w wieku poniżej 6 lat, a oprócz tego pacjentkom w ciąży (chyba że lekarz uzna to za niezbędne) i karmiącym piersią.
Skład - Scopolan 10 mg x 10 tabl drażowanych
- Substancją czynną leku jest butylobromek hioscyny – 10 mg
- Substancje pomocnicze to: skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, guma arabska, sacharoza, talk, magnezu stearynian.
Wskazania i działanie - Scopolan 10 mg x 10 tabl drażowanych
- Scopolan jest lekiem zawierającym butylobromek hioscyny, który znosi stany skurczowe mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej.
- Działanie rozkurczowe powoduje złagodzenie bolesnych skurczy przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz układu moczowo – płciowego.
- Scopolan stosuje się w dolegliwościach bólowych w stanach skurczowych:
- przewodu pokarmowego (np. skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego)
- dróg żółciowych (np. kolka żółciowa)
- układu moczowo-płciowego (np. kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową, bolesne miesiączkowanie)
Przeciwwskazania - Scopolan 10 mg x 10 tabl drażowanych
Nie należy stosować leku Scopolan jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną – butylobromek hioscyny lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Nie należy stosować leku Scopolan jeśli u pacjenta występuje:- uczulenie na alkaloidy tropanowe (np. atropinę) i ich pochodne
- jaskra z wąskim kątem przesączania (choroba oczu przebiegająca ze wzrostem ciśnienia śródgałkowego)
- rozrost prostaty (gruczołu krokowego)
- zaparcia atoniczne
- niedrożność porażenna jelit (zatrzymanie procesu przemieszczania się treści jelitowej)
- zwężenie przełyku, wpustu lub odźwiernika żołądka
- zwężenie szyi pęcherza moczowego
- tachykardia (zaburzenia rytmu serca przebiegające z przyspieszeniem czynności serca)
- nużliwość mięśni (myasthenia gravis) (choroba przebiegająca z upośledzeniem funkcji i znacznym osłabieniem mięśni)
- patologiczne poszerzenie jelita grubego (megacolon)
Dawkowanie - Scopolan 10 mg x 10 tabl drażowanych
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek należy stosować wyłącznie doraźnie (w przypadku wystąpienia dolegliwości).
Zalecana dawka:
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
doustnie 1 do 2 tabletek drażowanych 3 do 5 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat:
doustnie 1 tabletka drażowana 2 razy na dobę.
Zawsze należy stosować najmniejszą dawkę skuteczną.
Jeśli objawy będą się utrzymywać dłużej niż 3 dni od rozpoczęcia leczenia lub nasilą się mimo stosowania leku, pacjent powinien przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Działania niepożądane - Scopolan 10 mg x 10 tabl drażowanych
Jak każdy lek, Scopolan może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Produkt leczniczy stosowany w zalecanych dawkach terapeutycznych jest dobrze tolerowany, a mogące wystąpić objawy niepożądane mają umiarkowane nasilenie.
Podczas stosowania leku Scopolan mogą wystąpić:
zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: rumień, pieczenie skóry, świąd, wysypka, pokrzywka, obrzęk – niezbyt często
zaburzenia żołądka i jelit: suchość w jamie ustnej, zaparcia – niezbyt często
zaburzenia serca: tachykardia (przyspieszenie akcji serca) – niezbyt często
zaburzenia naczyniowe: hipotensja (niedociśnienie) – niezbyt często
zaburzenia nerek i dróg moczowych: anuria (zatrzymanie wydalania moczu)– rzadko
zaburzenia oka: zaburzenia widzenia – rzadko
zaburzenia układu immunologicznego: reakcje anafilaktyczne (alergiczne), wstrząs anafilaktyczny (nagła i ciężka reakcja alergiczna charakteryzująca się trudnościami w oddychaniu, znacznym spadkiem ciśnienia tętniczego, obrzękiem, wysypką) – częstość nieznana.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.