Lek Rectanal w postaci płynu doodbytniczego jest produktem gotowym do użycia, sprzedawanym w specjalnej butelce umożliwiającej podanie do odbytu. Na co jest Rectanal? Lek stosuje się w celu oczyszczania jelita grubego u pacjentów przygotowujących się do zabiegów diagnostycznych bądź chirurgicznych. Lek można też wykorzystać w celu oczyszczenia jelita grubego przed porodem. Wskazaniem do stosowania leku są również sporadycznie występujące zaparcia – w tym związane z przyjęciem środków kontrastowych lub przebytymi operacjami. W składzie leku znajduje się hipertoniczny roztwór dwuwodorofosforanu sodu i wodorofosforanu sodu, który ma działanie przeczyszczające. Lek Rectanal stosowany doodbytniczo zmniejsza wchłanianie wody w jelicie, dzięki czemu masy kałowe ulegają zmiękczeniu oraz zwiększa się ich objętość. W konsekwencji w czasie 2–5 minut od zastosowania leku pojawia się uczucie parcia i dochodzi do wypróżnienia.
W opakowaniu znajduje się 150 ml płynu doodbytniczego Rectanal. W skład 100 ml leku wchodzi 14 g dwuwodorofosforanu sodu oraz 5 g wodorofosforanu sodu. Przed skorzystaniem z leku Rectanal należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Jeśli lekarz nie wyda innych zaleceń, powinno się przestrzegać sposobu przyjmowania leku opisanego w ulotce. Rekomendowane dawkowanie płynu doodbytniczego Rectanal to w przypadku pacjentów dorosłych 120–150 ml. Dzieciom w wieku 2–12 lat zaleca się stosowanie 60–90 ml leku. Płyn należy zaaplikować wieczorem dnia poprzedzającego planowane badanie lub zabieg operacyjny. Dodatkowo preparat należy zastosować ponownie w dniu operacji. Jeśli natomiast lek przyjmowany będzie w związku z zaparciami, nie powinno się z niego korzystać dłużej niż przez 1 tydzień.
Lek Rectanal może mieć działania niepożądane, chociaż nie występują one u każdego pacjenta. Do rzadko występujących skutków ubocznych leku zaliczyć można przemijający niedobór sodu i wapnia, który może powodować odwodnienie. Możliwym działaniem niepożądanym leku Rectanal są też zaburzenia czynności jelita grubego – w tym biegunka (przy częstym stosowaniu leku).
Nie każdy pacjent może przyjmować płyn doodbytniczy Rectanal z uwagi na przeciwwskazania. Produkt nie powinien być stosowany przez osoby z nadwrażliwością na składniki czynne lub pomocnicze leku. Nie należy korzystać z leku Rectanal w przypadku perforacji jelita grubego lub jej podejrzenia. Przeciwwskazaniami są też występująca lub podejrzewana niedrożność jelit oraz zrośnięcie odbytu. Poza tym lek nie powinien być stosowany przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego bądź jego podejrzeniu. Płyn doodbytniczy Rectanal nie może być stosowany przez pacjentki w ciąży i osoby odwodnione. Przeciwwskazaniami są również zapalenie wyrostka robaczkowego i nadciśnienie. Pozostałe przeciwwskazania do stosowania leku Rectanal wyszczególniono w ulotce.
Skład - Rectanal płyn doodbytniczy 150 ml - dostępne ostatnie sztuki
100 ml preparatu zawiera 14 g dwuwodorofosforanu sodu i 5 g wodorofosforanu sodu.
Wskazania i działanie - Rectanal płyn doodbytniczy 150 ml - dostępne ostatnie sztuki
- Oczyszczanie jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi jelita grubego oraz przed zabiegami chirurgicznymi i porodem.
- Zaparcia sporadycznie występujące (w tym po operacjach) oraz zaparcia po zastosowaniu środków kontrastowych.
Hipertoniczny roztwór soli sodowych fosforanów o działaniu przeczyszczającym. Preparat poprzez działanie osmotyczne w świetle jelita grubego zapobiega wchłanianiu wody powodując zmiękczenie mas kałowych, co pobudza odruch defekacji.
Przeciwwskazania - Rectanal płyn doodbytniczy 150 ml - dostępne ostatnie sztuki
Doodbytniczo. Dorośli: około 120-150 ml. Dzieci 2-12 r.ż.: około 60-90 ml. Preparat należy stosować wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg operacyjny oraz w dniu operacji. W przypadku zaparć preparatu nie stosować dłużej niż jeden tydzień.
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 2 r.ż. Perforacja jelita grubego. Niedrożność jelit, zarośnięcie odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ciężki stan ogólny, choroby serca, zastoinowa niewydolność krążenia. Podejrzenie perforacji, niedrożności oraz wrzodziejącego zapalenia jelita. Ciężka niewydolność nerek. Nadciśnienie. Zapalenie wyrostka robaczkowego. Bóle brzucha, nudności, wymioty o nieustalonej przyczynie.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.