Wyrób medyczny Prontosan w postaci żelu na rany to preparat o działaniu nawilżającym, chroniącym przed zakażeniami i wspomagającym gojenie. Na co jest Prontosan żel na rany? Wskazaniem do stosowania wyrobu medycznego są rany ostre, oparzeniowe i przewlekłe. Wyrób medyczny sprawdzi się w celu oczyszczenia rany i jej odkażenia, poza tym wykorzystać można go w celu nawilżenia rany. Prontosan żel na rany może być stosowany na rany urazowe, poza tym sprawdzi się w przypadku ran pooperacyjnych. Aplikować można go na oparzenia chemiczne i termiczne I oraz II- stopnia. Wskazaniem do stosowania wyrobu medycznego Prontosan żel na rany są również przewlekłe owrzodzenia tętnicze i żylne, a dodatkowo wyrób medyczny znajduje zastosowanie w przypadku zakażonego zespołu stopy cukrzycowej.
Wyrób medyczny Prontosan żel na rany można wykorzystywać jako pierwotny opatrunek w celu wypełnienia dna rany. Wyrób medyczny można stosować ze wszystkimi opatrunkami – również srebrowymi. Jego zastosowanie stabilizuje pH rany i umożliwia jej autolityczne oczyszczanie. Działanie Prontosan żel na rany wiąże się z zapobieganiem zakażenia ran, poza tym preparat wspomaga ich gojenie oraz chroni przed powstawaniem biofilmu. Dodatkowo Prontosan żel na rany ułatwia bezbolesne zmiany opatrunków.
W opakowaniu znajduje się 30 ml żelu na rany Prontosan. W skład wyrobu medycznego wchodzi 0,1% undecylenamidopropyl betaine oraz 0,1% polyaminopropyl biguanida, a dodatkowo oczyszczona woda oraz glicerol, a także hydroxyethylcellulose. Przed skorzystaniem z wyrobu medycznego pacjent powinien zapoznać się z informacjami przekazywanymi przez producenta na opakowaniu bądź w ulotce produktu. Zanim pacjent wykorzysta Prontosan żel na rany, powinien ranę dokładnie przemyć i oczyścić, wykorzystując w tym celu roztwór Prontosan. Następnie należy obficie pokryć wyrobem medycznym łożysko rany. Żel można nakładać bezpośrednio na ranę lub nawilżać nim okłady bądź kompresy. Prontosan żel na rany można pozostawić na ranie do kolejnej zmiany opatrunku. Ilość stosowanego żelu należy dostosować do wielkości rany i planowanej zmiany opatrunku.
U niektórych pacjentów korzystających z wyrobu medycznego Prontosan żel na rany mogą wystąpić działania niepożądane, jednak nie muszą się one pojawić u każdego. Prontosan żel na rany w bardzo rzadkich przypadkach powoduje lekkie pieczenie rany, które obserwowane jest bezpośrednio po nałożeniu preparatu na ranę i ustępuje po kilku minutach od aplikacji.
Nie w każdym przypadku zaleca się stosowanie wyrobu medycznego Prontosan żel na rany. Produkt jest przeciwwskazany u osób ze stwierdzoną lub podejrzewaną alergią na chociaż jeden z jego składników. Nie należy również korzystać z żelu w rejonie centralnego układu nerwowego oraz opon mózgowych. Wyrób medyczny nie może być również stosowany w uchu środkowym i nie może mieć kontaktu z oczami. Preparat nie może być też stosowany na chrząstkę stawową i nie należy używać go przy aseptycznych operacjach stawów. Przeciwwskazane jest również łączenie żelu ze środkami myjącymi, maściami, a także olejkami i enzymami.
Skład
Oczyszczona woda, glicerol, hydroxyethylcellulose, 0,1% undecylenamidopropyl betaine, 0,1% polyaminopropyl biguanida.
Wskazania i działanie
Żel do ran ostrych, przewlekłych, oparzeniowych- Do oczyszczania, nawilżania i odkażania ran, takich jak:
- urazowe
- pooperacyjne (miejsce operowane - ZUM)
- przewlekłe owrzodzenia żylne i tętnicze
- zakażony zespól stopy cukrzycowej (ZZSC)
- oparzenia termiczne i chemiczne (I-II stopnia)
- Jako opatrunek pierwotny do wypełnienia dna rany
- Ułatwia bezbolesną zmianę opatrunku
- Stabilizuje pH rany
- Autolityczne oczyszczanie ran
Zalety- Zapobiega zakażeniom ran
- Wspomaga gojenie
- Zgodny ze wszystkimi opatrunkami (w tym srebrowymi)
- Zapobiega powstawaniu biofilmu
- Zmniejsza ból
Dawkowanie
Przed nałożeniem żelu do ran Prontosan, ranę należy zawsze najpierw przemyć i oczyścić za pomocą roztworu do irygacji ran Prontosan w celu usunięcia zanieczyszczeń i łatwych do oddzielenia nalotów. Łożysko rany należy zawsze obficie pokryć żelem. W tym celu, żel należy nałożyć na ranę bądź wypełnić nim zagłębienie lub torebkę rany. Żelem można również nasączyć bądź nawilżyć okłady, gazy, kompresy lub inne chłonne materiały bądź wypełniacze ran, a następnie pokryć, wypełnić lub obwiązać nimi ranę.
Żel może pozostać na ranie do następnej zmiany opatrunku. W zależności od tego, na kiedy jest planowany następny opatrunek, żel można nakładać w różnej ilości:- większa ilość : np przy zmianie opatrunku dopiero po kilku dniach
- mniejsza ilość: przy zmianie opatrunku następnego bądź tego samego dnia.
W ten sposób powierzchnia rany jest przez cały czas nawilżona, co gwarantuje dobre oczyszczenie i dokontaminację. Naloty są łagodnie oddzielane i usuwane przy następnej zmianie opatrunku.
Żel należy stosować wystarczająco często, aby wszystkie naloty i nekrozy dały się łatwo usunąć a łożysko rany było odpowiednio przygotowane. Stanowi to dobry warunek wstępny do naturalnego wyleczenia rany.
Przeciwwskazania
Żelu do ran Prontosan nie należy stosować w przypadku stwierdzonej lub podejrzanej alergii na jakikolwiek składnik. Żel nie może być stosowany w obszarze centralnego układu nerwowego i opon mózgowych, w uchu środkowym i wewnętrznym ani oku. Stosowanie na chrząstce stawowej i przy aseptycznych operacjach stawów jest zabronione. Żelu nie można również łączyć z innymi środkami myjącymi, maściami, olejkami lub enzymami, itp. do czyszczenia ran.
Działania niepożądane
W bardzo rzadkich przypadkach, bezpośrednio po nałożeniu żelu może wystąpić lekkie pieczenie na powierzchni rany, które jednak ustępuje po kilku minutach.
Informacje dodatkoweW razie pytań lub wątpliwości służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.