Lek Panadol dla dzieci w postaci syropu z paracetamolem przeznaczony jest dla najmłodszych pacjentów – w wieku powyżej 3. miesiąca życia. Na wyraźne wskazanie lekarza lek może być stosowany także u młodszych dzieci.
Na co pomaga Panadol dla dzieci? Wskazaniem do podania dziecku leku są gorączka i ból towarzyszące przeziębieniu lub grypie czy pojawiające się po szczepieniach. Dodatkowo syrop można zastosować w przypadku bolesnego ząbkowania, dolegliwości bólowych głowy, gardła, zębów bądź ucha.
W jednym
opakowaniu leku Panadol dla dzieci znajduje się 100 ml
syropu. W
skład 5 ml syropu wchodzi 120 mg paracetamolu (24 mg paracetamolu na 1 ml zawiesiny) oraz składniki pomocnicze. Do opakowania dołączono praktyczną miarkę-dozownik, która ułatwia precyzyjne pobranie odpowiedniej dawki leku i podanie jej dziecku. Syrop przeznaczony jest wyłącznie do podawania doustnego i należy go stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w dołączonej do opakowania ulotce. Zalecane
dawkowanie syropu Panadol dla dzieci to 15 mg paracetamolu na 1 kg masy ciała w dawce jednorazowej. W ulotce znajduje się pomocnicza tabela dawkowania. Przykładowo dziecku o masie ciała 9 kg (ok. 9. miesiąca życia) należy podać jednorazowo 5,5 ml syropu.
Lek Panadol dla dzieci nie powinien być stosowany częściej niż co 4 godziny, a na dobę nie wolno podawać dziecku więcej niż 4 jednorazowych dawek syropu. Maksymalna dawka dobowa leku to 60 mg/kg mc podane w dawkach podzielonych.
Lek Panadol dla dzieci może wykazywać
działania niepożądane, choć nie występują one u każdego. Bardzo rzadko powoduje on zaburzenia czynności wątroby, trombocytopenię, skurcze oskrzeli (w przypadku nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy i NLPZ), a także reakcje anafilaktyczne i reakcje nadwrażliwości skórnej z wysypką i obrzękiem naczynioruchowym. Możliwe jest także wystąpienie ciężkich reakcji skórnych różnego typu.
Przeciwwskazaniem do stosowania
leku Panadol dla dzieci jest nadwrażliwość na paracetamol bądź składniki pomocnicze leku, a także ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
Wskazania i działanie- Bole różnego pochodzenia: bolesne ząbkowanie, bóle zębów i ból gardła
- Gorączka w przebiegu przeziębienia i grypy.
Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 30-60 min. T0,5 wynosi 1-3 h. Jest metabolizowany w wątrobie. U niemowląt i dzieci dominują połączenia z siarczanami, w wyniku tego metabolit odpowiedzialny za powikłania wątrobowe jest wytwarzany rzadziej lub w mniejszej ilości niż u dorosłych. Wydalanie następuje z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów, mniej niż 5 % w postaci nie zmienionej.
SkładSubstancja czynna: zawiesina zawierająca w 5 ml 120 mg paracetamolu. Do opakowania dołączona miarka-dozownik.
PrzeciwwskazaniaIndywidualne, ustalone według masy ciała dziecka (wg siatki centylowej). 1 ml zawiesiny zawiera 24 mg paracetamolu. W wieku 3 m.ż. (masa ciała - 6 kg): dawka jednorazowa – 3,5 ml; 6 m.ż. (8 kg) – 5,0 ml; 9 m.ż. (9 kg) – 5,5 ml; 1 r.ż. (10 kg) – 6,0 ml; 2 r.ż. (12,5 kg) – 8,0 ml; 3 r.ż. (15 kg) – 9,0 ml; 4 r.ż. (17 kg) – 10,5 ml; 5 r.ż. (19 kg) – 12,0 ml; 6 r.ż. (21 kg) – 13,0 ml; 9 r.ż. (30 kg) – 19,0 ml; 12 r.ż. (42 kg) – 26,0 ml. Podawać preparat nie częściej niż co 4 h oraz nie stosować więcej niż 4 dawki w ciągu doby (60 mg paracetamolu/kg m.c./dobę). U dzieci poniżej 3 m.ż. tylko na wyraźne zlecenie lekarza.
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.