Olej rycynowy jest produktem leczniczym, wyróżniający się działaniem przeczyszczającym. Naturalnego pochodzenia olej pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego jest stosowany w zaparciach o różnym stopniu nasilenia, a także przy zatruciach pokarmowych. Olej rycynowy tłoczony na zimno w butelce jest łatwy w dawkowaniu i może być stosowany u dzieci od 12. roku życia, a także u osób dorosłych. Stosowanie oleju u młodszych dzieci powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.
Skład
Substancja czynna: tłoczony na zimno olej rycynowy (Ricini Oleum virginale) z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis).
Substancje pomocnicze: brak.
Wskazania i działanie
Podstawowym wskazaniem do stosowania oleju rycynowego są zatrucia przewodu pokarmowego i zaparcia.
Olej rycynowy otrzymywany z nasion rącznika pospolitego wykazuje działanie przeczyszczające. Przy kontakcie z enzymami trzustki, substancja ulega przemianie w mydła sodowe i potasowe. Składniki drażnią jelita, tym samym wzmagając ich ruchy perystaltyczne. Wywołują również podrażnienie błony śluzowej jelit, dzięki czemu zwiększa się przenikanie wody przez ściany jelita. Zwiększenie zawartości jelit w konsekwencji prowadzi do wypróżnienia. Po podaniu oleju rycynowego wyżej opisana reakcja następuje po około 2 do 4 godzin.
Produkt do stosowania doustnego nie powinien być podawany zewnętrznie oraz w okolice błon śluzowych. W przypadku nieumyślnego podania preparatu w te okolice należy przemyć obszar dużą ilością ciepłej wody i zasięgnąć porady lekarza.
*Przeciwwskazania
Olej rycynowy jest lekiem, który powoduje podrażnienie błon śluzowych jelita grubego. W związku z silnym działaniem preparatu, przeciwwskazaniem do jego stosowania są następujące przypadki:
● nadwrażliwość lub uczulenie na olej rycynowy,
● stany zapalne przewodu pokarmowego lub jamy brzusznej
● wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
● zespół jelita drażliwego,
● megacolon,
● rzekomobłoniaste zapalenie jelit,
● choroba Crohna-Leśniowskiego,
● czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
● zapalenie wyrostka robaczkowego,
● zapalenie trzustki
● niedrożność jelit,
● niedrożność dróg żółciowych i inne schorzenia dróg żółciowych,
● krwawienie odbytnicze,
● nudności, wymioty, bóle brzucha,
● okres ciąży i laktacji,
● menstruacja.
Olej rycynowy nie powinien być przyjmowany przez dzieci poniżej 7. roku życia. W przypadku chęci stosowania leku u dzieci między 7. a 12. rokiem życia należy zasięgnąć porady lekarza. Przeciwwskazaniem do stosowania oleju rycynowego jest okres ciąży oraz laktacji. Kobieta podejrzewająca, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna zasięgnąć porady lekarskiej przed przyjęciem preparatu.
Olej rycynowy może wejść w reakcje z niektórymi lekami i tym samym wywołać szereg działań niepożądanych. W związku z tym, chcąc zastosować preparat należy powiadomić lekarza lub farmaceutę o ostatnio przyjmowanych lekach i suplementach, również o tych sprzedawanych bez recepty.
Należy pamiętać, że olej rycynowy może zaburzać wchłanianie leków ze względu na działanie przeczyszczające. Z tego powodu zaleca się zachowanie kilkugodzinnego odstępu czasu przed zastosowaniem innych preparatów medycznych.
Dawkowanie
Lek powinien być stosowany według instrukcji znajdujących się w ulotce dołączonej do opakowania lub w oparciu o zalecenia lekarza lub farmaceuty. W przypadku wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Olej rycynowy jest przeznaczony do stosowania doustnego. Do dawkowania produktu należy użyć miarki dołączonej do opakowania. Lek nie powinien być stosowany dłużej niż jeden dzień.
Dzieci od 12. roku życia i osoby dorosłe: przyjąć jednorazowo 15-30 ml. Efekt przeczyszczający powinien nastąpić w odstępie od 2 do 4 godzin.
Dzieci od 7. do 12. roku życia: stosowanie preparatu powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Działanie niepożądane
Jak w przypadku każdego leku, stosowanie oleju rycynowego może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Przyjęcie preparatu może wiązać się w następującymi konsekwencjami, występującymi w nieznanej częstości:
● bóle brzucha,
● biegunka,
● nudności,
● wymioty,
● wysyp skórny,
● kolka,
● skurcze mięśni gładkich.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.