Mel w postaci tabletek to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wyróżnia się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jego działanie opiera się na preferencyjnym hamowaniu cyklooksygenazy COX-2 w odniesieniu do COX-1. Zażywanie leku wiąże się z niewielkim podwyższeniem ryzyka zawału serca lub udaru. Staje się ono większe w przypadku osób, które zażywają większe ilości preparatu przez długi czas. Pacjenci, którzy przeszli udar w przeszłości lub mają kłopoty z sercem, powinni skonsultować się z lekarzem przed zażyciem leku. Konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest wskazana także w przypadku, gdy chory zmagał się w przeszłości z zapaleniem przełyku, żołądka lub miał inny stan zapalny układu pokarmowego. To samo dotyczy osób z nadciśnieniem tętniczym, chorujących na serce, wątrobę lub nerki, w podeszłym wieku, cierpiących na cukrzycę, hipowolemię lub z wysokim stężeniem potasu we krwi.
Lek Mel nie powinien być stosowany przez dzieci poniżej 15. roku życia. Przed podjęciem leczenia należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich preparatach, jakie spożywa pacjent oraz tych, które planuje zacząć przyjmować. Dotyczy to zwłaszcza innych leków z grupy NLPZ, kwasu acetylosalicylowego, przeciwzakrzepowych, heparyny, leków trombolitycznych, zażywanych przy chorobach serca, nerek, kortykosteroidów, cyklosporyny, leków moczopędnych, stosowanych przy nadciśnieniu tętniczym, zawierających lit, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, metotreksatu i cholestyraminy. Kobiety stosujące spiralę jako środek antykoncepcyjny, będące w ciąży, podejrzewające ciążę lub planujące dziecko, a także karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zażyciem leku. Preparaty należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych mogą negatywnie wpływać na płodność. Działanie mija po zakończeniu terapii. Mel może powodować objawy utrudniające prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Jeśli pacjent doświadczy senności, zawrotów głowy, zaburzeń widzenia lub innych zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Ze względu na to, iż lek Mel zawiera fenyloalaninę, może być niebezpieczny dla osób z fenyloketonurią. W razie spożycia większej dawki niż zalecana, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub udanie się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Objawy przedawkowania są następujące: osłabienie (letarg), senność, ból żołądka, wymioty, nudności. Ustępują one po zaprzestaniu stosowania leku. W razie ciężkiego zatrucia istnieje ryzyko wystąpienia poważnych skutków – w tym nadciśnienia tętniczego, ostrej niewydolności nerek, śpiączki, drgawek, zapaści sercowo-naczyniowej, zaburzeń czynności wątroby, depresji oddechowej, omdleń, duszności, reakcji skórnych, zatrzymania akcji serca i zapaści krążenia krwi. W razie pominięcia dawki nie należy stosować podwójnej porcji w celu uzupełnienia.
Skład - Mel 7,5 mg x 10 tabl ulegających rozpadowi w jamie ustnej
1 tabletka zawiera 7,5 mg meloksykamu (Meloxicamum).
Tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej.
Dawkowanie - Mel 7,5 mg x 10 tabl ulegających rozpadowi w jamie ustnej
Zalecana dawka to: 1 tabletka na dobę.
Tabletkę należy umieścić na języku i pozwolić by uległa rozpuszczeniu, a następnie połknąć. W razie potrzeby rozpuszczoną tabletkę można popić wodą.
Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 7 dni.
Więcej informacji znajduje się w ulotce dostępnej w zakładce Załączniki.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.