Jodyna 3% Avena to lek w postaci roztworu na skórę stosowany do dezynfekcji i odkażania najczęściej większych lub mniejszych ran. Produkt przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego i może być aplikowany na skórę pacjentów dorosłych, młodzieży i dzieci, jednak nie powinien być stosowany u dzieci w okresie noworodkowym oraz niemowlęcym.
Na co jest Jodyna 3% Avena? Wskazaniem do stosowania tego produktu leczniczego są drobne uszkodzenia skóry, w tym niewielkie otarcia naskórka lub jego zadrapania, jednak wyrób nie powinien być aplikowany na rany otwarte. Jodyna jest spirytusowym roztworem jodu o charakterystycznym, ciemnożółtym kolorze i nie jest tym samym co płyn Lugola. Oba roztwory różnią się nie tylko stężeniem jodu, ale i działaniem. Jodyna jest roztworem alkoholowym jodu, natomiast płyn Lugola to roztwór wodny. Roztwór jodyny 3% posiada właściwości odkażające. Wykazuje również działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Stosowany może być również do odkażania skóry nieuszkodzonej przed planowanymi zabiegami. Działanie jodyny polega na denaturacji białek będących składnikami budulcowymi drobnoustrojów. W ten sposób produkt przyczynia się do śmierci mikroorganizmów chorobotwórczych.
W opakowaniu znajduje się 20 g roztworu jodyny 3%. W 100 g preparatu jest 3 g jodyny, 1 g jodku potasu oraz 90 g etanolu 96% i 6 g wody oczyszczonej. Lek powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami podanymi w dołączonej do niego ulotce lub zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza bądź farmaceuty. Roztwór jodyny zazwyczaj aplikuje się na wacik i dopiero wtedy używa się do przemywania skóry. Zaleca się przemywanie otartych miejsc skóry i okolic ran wacikiem nasączonym 3% jodyną około 2–3 razy dziennie.
Jodyna 3% Avena nie powinna być aplikowana na otwarte rany. Po zetknięciu z mocno uszkodzoną skórą przyczynia się do silnego pieczenia, mocnego podrażnienia i bólu. Stosując lek, należy również szczególnie uważać, by roztwór nie dostał się do oczu. Produktu nie powinno się pić, gdyż może przyczyniać się to do podrażnienia układu pokarmowego, wystąpienia reakcji alergicznych, a nawet do groźnego zatrucia jodem.
Jodyna 3% Avena jest lekiem, który może u niektórych pacjentów wykazywać działania niepożądane. Skutki uboczne leku to m.in. miejscowe odczyny alergiczne. Jeśli produkt leczniczy będzie stosowany na większe powierzchnie skóry, może prowadzić do wystąpienia wykwitów o charakterze trądziku lub obrzęku skóry. Stosowany u niemowląt i noworodków (jedno z przeciwwskazań) po wchłonięciu jodu przez skórę może prowadzić do neutropenii, kwasicy metabolicznej, a nawet niedoczynności tarczycy. Przy stosowaniu na większe partie skóry lek może natomiast przyczyniać się do obniżenia zdolności prowadzenia pojazdów.
Jodyna 3% Avena ma
przeciwwskazania, co oznacza, że jako środek odkażający nie może być stosowany przez każdego pacjenta mającego ku temu wskazania. Lek nie powinien być stosowany przez osoby z nadwrażliwością na jod. Pacjentki będące w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem w kwestii zasadności i bezpieczeństwa zastosowania roztworu jodyny w swoim przypadku, jednak lek jest przeciwwskazany w ciąży i w czasie karmienia piersią. Nie powinno się go również stosować u noworodków i niemowląt. Lek nie może być także stosowany przy nietolerancji glutenu (choroba Duhringa).
Jodyna 3% Avena może mieć wpływ na wyniki badań czynności tarczycy (zaburzać je). Lek nie powinien być stosowany również ze związkami rtęci. Preparatu nie powinno się stosować, gdy upłynie jego termin ważności – wyrób ważny jest rok od daty produkcji. Produkt należy stosować ostrożnie w przypadku chorób tarczycy.
Ten produkt leczniczy należy przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli nieprzekraczającej 25°C. Należy także pilnować, by
Jodyna 3% Avena przechowywana była w szczelnie zamkniętym opakowaniu oraz chroniona przed działaniem światła. Lek należy również umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Skład100 g preparatu zawiera- Iodum 3,00 g
- Potasu jodek 1,00 g
- Etanol 96% 90,00 g
- Woda oczyszczona 6,00 g
Wskazania i działanieWskazania do stosowania- Odkażanie nieuszkodzonej skóry przed zabiegami, dezynfekcja niewielkich ran, zadrapań i otarć naskórka.
PrzeciwwskazaniaOdczyny alergiczne na jod, ciąża, laktacja, ostrożnie przy przerwaniu ciągłości skóry, choroby tarczycy, wiek noworodkowy i niemowlęcy, choroba Duhringa.
InterakcjeMoże zaburzać badania czynności tarczycy, nie stosować ze związkami rtęci.
Działania niepożądaneMiejscowe odczyny alergiczne. Przy stosowaniu na duże powierzchnie może wystąpić obrzęk skóry, wykwity o charakterze trądziku. U niemowląt i noworodków z powodu wchłaniania jodu przez skórę może wystąpić kwasica metaboliczna, neutropenia, niedoczynność tarczycy.
Środki ostrożności dotyczące stosowaniaChronić oczy.
DawkowanieStosowanie leku podczas ciąży i karmienia piersiąO stosowaniu preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią decyduje lekarz.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszynZastosowanie na większe powierzchnie może spowodować obniżenie zdolności obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Droga podania i sposób stosowaniaOtarte miejsca i bezpośrednie okolice ran przemywać 2-3 razy dziennie wacikiem nasączonym preparatem. Nie dotykać otwartych ran.
PrzechowywaniePrzechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Chronić od światła. Preparat przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Kategoria dostępnościProdukt leczniczy wydawany bez recepty.
Termin ważnościRok od daty produkcji.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.