Lek Dolgit w postaci żelu z ibuprofenem to produkt działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie, który jest przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę. Wyrób może być stosowany przez pacjentów dorosłych oraz młodzież w wieku powyżej 14 lat.
Na co jest żel Dolgit? Wskazaniem do stosowania leku jest miejscowe leczenie dolegliwości bólowych mięśni oraz zmian zapalnych obejmujących tkanki okołostawowe. Lek może być pomocny między innymi przy zapaleniu ścięgien i pochewek ścięgnistych lub kaletek maziowych oraz przy zapaleniu torebek stawowych i stanach zapalnych więzadeł. Lek Dolgit w postaci żelu znajduje zastosowanie także w przypadku zwyrodnieniowych chorób stawów, a także przy reumatycznych schorzeniach obwodowych oraz schorzeniach kręgosłupa. Można go wykorzystać również w przypadku dolegliwości bólowych w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, a także przy sztywności barku, dodatkowo przy urazach sportowych i wypadkowych. Składnikiem czynnym żelu Dolgit jest ibuprofen, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny.
W opakowaniu znajduje się 50 g żelu Dolgit. W skład 1 g leku wchodzi 50 mg ibuprofenu i składniki pomocnicze. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w dołączonej do opakowania ulotce, chyba że lekarz indywidualnie wyda inne zalecenia. Zwykle rekomenduje się, aby nakładać na skórę pasek żelu o długości 4–10 cm, co odpowiada 2–5 g żelu, czyli w dawce jednorazowej 100–250 mg ibuprofenu. Aplikację żelu należy powtarzać 3–4 razy na dobę, a jeśli zajdzie taka konieczność, lek można stosować częściej, jednak nie w częstotliwości większej niż co 4 godziny. Nie należy stosować więcej niż 600 mg ibuprofenu w tej postaci na dobę. W czasie leczenia żelem Dolgit należy unikać ekspozycji skóry na słońce, co pozwoli zminimalizować ryzyko fotouczulenia. Produkt nie powinien być aplikowany pod opatrunki okluzyjne. Jeśli żel będzie stosowany przez 10 dni, a dolegliwości pacjenta nie ustąpią lub wręcz się zaostrzą, należy skonsultować się z lekarzem.
Przy stosowaniu leku Dolgit w postaci żelu u niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane. Można do nich zaliczyć między innymi zaczerwienienie skóry lub jej mrowienie, a oprócz tego wstrząs i niespecyficzne reakcje alergiczne albo anafilaktyczne. Lek może wywołać skurcz oskrzeli, zaczerwienienie, duszność lub pogorszenie stanu astmatycznego, poza tym może przyczyniać się do wysypki, pokrzywki, świądu, plamicy i obrzęku naczynioruchowego. Nie jest też wykluczona niewydolność nerek (jeśli pacjent zmaga się z chorobą nerek) oraz niestrawność i bóle brzucha.
Lek Dolgit w postaci żelu posiada przeciwwskazania, co oznacza, że nie każdy pacjent powinien z niego korzystać. Wyrób nie powinien być stosowany przez pacjentów nadwrażliwych na ibuprofen bądź choć jeden ze składników pomocniczych leku. Nie zaleca się również jego stosowania w przypadku uczulenia na kwas acetylosalicylowy bądź inne NLPZ. Żel Dolgit nie powinien być nakładany na błony śluzowe i otwarte rany, poza tym należy unikać jego nakładania na obszary skóry znajdujące się w bliskiej okolicy oczu. Leku nie powinno się aplikować na skórę dzieci, które nie ukończyły jeszcze 14 lat.
Skład - Dolgit żel 50 g
- Substancją czynną jest ibuprofen.
- Pozostałe składniki to: alkohol izopropylowy, solketal (2,2-dimetylo-4-hydroksymetylo-1,3- dioksalan), poloksamer 407, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha (Miglyol 812), olejek lawendowy, olejek pomarańczowy, woda oczyszczona.
Wskazania i działanie - Dolgit żel 50 g
Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Ibuprofen działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jego działanie jest uwarunkowane hamowaniem syntezy prostaglandyn w zmienionej zapalnie tkance.
Wskazania do stosowania:- miejscowe leczenie bólów mięśni,
- leczenie bólów w przebiegu zwyrodnieniowych chorób stawów, reumatycznych schorzeń stawów obwodowych i kręgosłupa,
- leczenie zmian zapalnych tkanek okołostawowych (np. kaletek maziowych, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł i torebek stawowych),
- leczenie bolesnej sztywności barku, bólów okolicy lędźwiowej kręgosłupa, zmian pourazowych związanych z uprawianiem sportu lub powypadkowych (np. stłuczeń, skręceń)
Przeciwwskazania - Dolgit żel 50 g
Nadwrażliwość na ibuprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Występowanie w wywiadzie pokrzywki, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, astmy po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ.
Dawkowanie - Dolgit żel 50 g
Stosowanie miejscowe, na skórę. Jeżeli lekarz nie zalecił innego stosowania, zazwyczaj stosuje się na skórę pasek żelu o długości 4 do 10 cm (2 g do 5 g żelu) i wciera 3 do 4 razy na dobę.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.