na czym polega nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy u dorosłych i dzieci – jak sobie z nią radzić?

Dokuczają Ci często bóle żołądka, których przyczyny nie jesteś w stanie zlokalizować? To może być nietolerancja laktozy. Chociaż produkty mleczne zawierają dużo witaminy D oraz witamin z grupy B i uważa się je za zdrowe, to wg różnych szacunków na nietolerancję laktozy cierpi na nawet 30% Polaków! Dowiedz się więcej, co możesz z tą dolegliwością zrobić.

Na czym polega nietolerancja laktozy?

W większości produktów mlecznych zawartość laktozy waha się od 1 do 5 g na 100 gram. Laktoza natomiast to inaczej dwucukier, który w naszych organizmach pod wpływem laktazy rozpada się dwa inne cukry – glukozę oraz galaktozę. Trudności z trawieniem laktozy polegają na niedoborze enzymu laktazy bądź jego całkowitego braku. Może to wynikać z dwóch przyczyn. Pierwsza z nich – genetyczna – jest pierwotną niezdolnością organizmu do wytwarzania laktazy i może być przekazywana kolejnym pokoleniom. Schorzenie może uaktywnić się w dowolnym momencie życia, ale najczęściej jest to okres dojrzewania lub dorosłego życia. Bardzo rzadko jest wrodzona. Taka nietolerancja laktozy dotyczy mniej niż 2% noworodków. Druga grupa przyczyn jest wtórna. Rozumie się przez to, iż nietolerancja wynika z innych chorób, takich jak:

mukowiscydoza,
– zespół krótkiego jelita i martwicze zapalenie jelita,
– zakażenia żołądkowo-jelitowe,
– choroba: Leśniewskiego-Crohna, Whipple’a oraz Duhringa.

Nietolerowanie laktozy wynika również z alergii na białko mleka krowiego, jednak należy rozróżniać oba te przypadki. Niezdolność do trawienia laktozy nie daje zewnętrznych objawów skórnych. A problemy z laktozą pojawiają się znacznie później, niż reakcja alergiczna. Trudności z trawieniem produktów mlecznych występują także przy długim stosowaniu antybiotyków, niedożywieniu i diecie bezmlecznej. Z tego ostatniego powodu laktozy nie tolerują m.in. Azjaci z dalekiego wschodu czy Indianie, których posiłki nie zawierają słodkiego mleka.

Objawy nietolerancji – jak ją stwierdzić?

Podstawowe objawy nietolerancji laktozy pojawiają się najczęściej po pół godzinie od spożycia produktu mlecznego. Zaliczamy do nich biegunki (zwłaszcza ze stolcem o specyficznym zapachu), bóle brzucha, uczucie ‘przelewania się’ w żołądku oraz wymioty. Istnieje kilka sposobów na medyczną ocenę, czy nie tolerujemy laktozy. Jedną z nich jest próba wodorowa, która polega na podaniu laktozy i ocenie % wodoru w wydychanym powietrzu. Innym sposobem jest także zmierzenie poziomu galaktozy oraz glukozy po podaniu laktozy. W niektórych przypadkach stosuje się metodę inwazyjną, która polega na pobraniu wycinka jelita grubego w trakcie endoskopii i zbadaniu go pod kątem nietolerancji. Określa się również kwasowość stolca i jego skład chemiczny. Coraz popularniejsze stają się badania genetyczne. Laboratoria sprawdzają wówczas dwa polimorfizmy genu LCT, którego mutacje odpowiedzialne są za nietolerancję laktozy.

Sposoby leczenia nietolerancji laktozy u dzieci i dorosłych

Kiedy problemy z trawieniem laktozy dotykają małe dzieci, konieczna jest konsultacja lekarza. Należy wówczas zmienić dziecku w diecie mleko na te bez laktozy, które nie będzie wywoływać nieprzyjemnych efektów. Dotyczy to także mleka modyfikowanego. W związku z tym, iż młodemu człowiekowi potrzebny jest wapń do prawidłowego rozwoju, trzeba rozważyć alternatywne jego źródła. W wielu wypadkach nietolerancja nie jest na tyle dokuczliwa, aby całkowicie rezygnować z produktów mlecznych z niską zawartością laktozy. Można więc podawać kwaśne mleko, kefir, a później ryby, orzechy i warzywa strączkowe. Na kolkę spowodowaną nietolerancją laktozy można podać dziecku specjalnie krople z laktazą.

Dorośli, jeśli nadal chcą spożywać mleko i jego przetwory, mogą przed posiłkami zażywać tabletki z laktazą, co poprawi ich trawienie i zniweluje problemy żołądkowe. Alternatywą dla mleka mogą być na przykład: mleko kokosowe, sojowe czy kukurydziane. Trzeba jednak dokładnie czytać etykiety produktów, które kupujemy, ponieważ wiele z nich może zawierać mleko. Znajdziemy je, np. nawet w mięsie czy innych towarach spożywczych. Niestety, nietolerancji laktozy nie da się całkowicie wyeliminować, ale przy umiejętnie skomponowanej diecie da się komfortowo obejść bez mleka.

Warto przeczytać

Czym są produkty określane mianem superfood?

Słyszałaś o produktach superfood? Nazwa ta od pewnego czasu jest na ustach wszystkich osób, które dbają o to, co pojawia się na ich talerzach. Słowo…

Zioła peruwiańskie – czy faktycznie pomagają?

Ziołolecznictwo ma coraz większe grono zwolenników. Medycyna naturalna jest stosowana nie tylko przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń, ale również w ramach profilaktyki. Picie ziół na…

Rośliny doniczkowe dla dziecka

Obecność roślin w domu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Szczególnie warto mieć je np. w mieszkaniu w bloku, gdzie nie mamy dostępu do terenów…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675