ugryzienie mrówki bywa bolesne, ale jest niegroźne

Czy ugryzienie mrówki jest groźne?

Chociaż w Polsce naprawdę groźnych owadów raczej nie spotykamy, to ugryzienie mrówki wzbudza u nas niepokój, zwłaszcza gdy ofiarą jest dziecko. Co wówczas robić?

Które mrówki gryzą?

W Polsce żyje około 80 rodzajów mrówek i zdecydowana większość z nich jest niegroźna. Najbardziej agresywną odmianą są wścieklice zwyczajne (Myrmica rubra), których ugryzienia mogą boleć nieco mocniej, niż innych owadów. Te czerwone mrówki można spotkać na przykład pod spróchniałym drewnem czy kamieniami, ponieważ lubią wilgoć. Ponadto, w Polsce mogą ugryźć mrówki Formica i to z ich powodu najczęściej występują reakcje alergiczne. Natomiast najgroźniejsze mrówki żyją poza naszym krajem, a są to np. Solenopsis invicta (mrówka ognista spotykana w USA) czy Brachyponera (Azja).

Ugryzienie mrówki – co robić?

Przede wszystkim nie wpadać w panikę – chociaż ugryzienie boli, a nasze dziecko może być niespokojne, swędzenie i ból powinny ustąpić w pół godziny. Mrówka, która czuje się zagrożona, rozcina skórę i błyskawicznie wprowadza w ciało człowieka roztwór kwasu mrówkowego. Nie jest to substancja groźna dla zdrowej osoby. Aby zniwelować nieprzyjemne odczucia, najlepiej użyć żelu łagodzącego takie ugryzienia czy ukąszenia owadów. Dzięki nim ból szybko ustąpi, a nasze dziecko wróci do zabawy. Można również użyć zimnych okładów, które w lato dodatkowo ochłodzą. W miejscu ukąszenia pojawią się drobne wypryski, które nie powinny się długo utrzymywać. Ugryzienie mrówki nie powoduje chorób, jak np. borelioza, którą powodują kleszcze.

Ugryzienie mrówki a alergie

Na jad mrówek powinni być wyczuleni przede wszystkim alergicy, atopicy oraz osoby uczulone na jad innych owadów błonoskrzydłych (np. osa czy pszczoła). Skład jadu mrówek w bardzo rzadkich i skrajnych przypadkach może wywołać wstrząs anafilaktyczny czy martwicę skóry. Jeśli nasze dziecko jest w grupie ryzyka, należy postępować tak jak opisano powyżej, jak również obserwować skórę malucha i jej reakcję. W razie konieczności najlepiej udać się bez zwłoki do lekarza.

Nie taka zła mrówka

Niegroźne ugryzienie mrówki może być przy okazji małą lekcją przyrody dla naszego szkraba – uważny rodzic takiej okazji nie przegapi! Mrówki najczęściej atakują, gdy same czują się zagrożone. Nieświadome dziecko może wejść w ich mrowisko i być agresorem. Może również czuć niechęć do tych owadów i uważać, że są niepotrzebne i należy je tępić. Nic bardziej mylnego! Mrówki pełnią funkcję sprzątaczy – oczyszczają glebę z resztek roślin czy jedzenia. Stąd dziecko powinno wiedzieć, iż nie pozostawia się resztek jedzenia w domu, ponieważ mogą się pojawić mrówki. Ponadto, te owady w trakcie budowy mrowisk spulchniają glebę, a gdy poszukują pożywienia, to przenoszą nasiona, dzięki czemu urozmaicają roślinność. Warto przy tym wiedzieć, iż w Polsce ochroną objętych jest kilka gatunków mrówek z podrodziny Formicinae.

Warto przeczytać

Czym są produkty określane mianem superfood?

Słyszałaś o produktach superfood? Nazwa ta od pewnego czasu jest na ustach wszystkich osób, które dbają o to, co pojawia się na ich talerzach. Słowo…

Zioła peruwiańskie – czy faktycznie pomagają?

Ziołolecznictwo ma coraz większe grono zwolenników. Medycyna naturalna jest stosowana nie tylko przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń, ale również w ramach profilaktyki. Picie ziół na…

Rośliny doniczkowe dla dziecka

Obecność roślin w domu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Szczególnie warto mieć je np. w mieszkaniu w bloku, gdzie nie mamy dostępu do terenów…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675