rośliny oczyszczające powietrze

Dlaczego warto hodować rośliny oczyszczające powietrze?

Alergie, problemy z drogami oddechowymi, czy wieczne zmęczenie to nie tylko symptomy choroby. To także znak, że w pomieszczeniach, w których przebywamy, jest zła jakość powietrza. Jak można to zmienić?

Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza w domu?

Smog, kurz, używanie kosmetyków i detergentów, a co za tym idzie – wytwarzanie się lotnych związków organicznych to wszystko sprawia, że jakość powietrza w mieszkaniu, czy naszym miejscu pracy nie jest najlepsza. Do tego dochodzi klimatyzacja, różnego rodzaju pyłki, posiadanie zwierząt, czy dym papierosowy, a także tlenek węgla, który jest niebezpieczny dla naszego życia. Niekorzystne są również roztocza. Ponadto na złą jakość powietrza wpływa obecność nikotyny i substancji smolistych. 

Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia ok. 90 proc. czasu spędzamy właśnie w pomieszczeniach, a nie na zewnątrz budynków. To może prowadzić do alergii, podrażnień układu oddechowego, a nawet astmy, jak również do zaburzeń układu nerwowego, uczucia zmęczenia, a w skrajnych przypadkach nawet do chorób nowotworowych. Dlatego warto mieć w domu rośliny oczyszczające powietrze, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Rośliny domowe filtrujące powietrze

Jeżeli mamy ciągły katar, ciężko nam się oddycha, czujemy, że mamy podrażnione nozdrza lub gardło, czas pomyśleć o zmianach. Dostępnych jest wiele urządzeń filtrujących, ale równie dobrym pomysłem może być uprawa roślin doniczkowych oczyszczających powietrze. Zieleń usuwa toksyny, obniża niekorzystne działanie alergenów, neutralizuje metale ciężkie, nawilża powietrze, a co najważniejsze – pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen. Rośliny są naturalnym filtrem. Potwierdzają to badania naukowców z NASA. Podczas poszukiwań sposobów na oczyszczanie powietrza w statkach kosmicznych, dowiedli oni, jak duże znaczenie mogą mieć rośliny.

Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze w domu:

1. Skrzydłokwiat to domowa roślina doniczkowa, która świetnie sprawdza się w usuwaniu toksyn z powietrza. Eliminuje m.in. benzen, amoniak i formaldehyd. Zwalcza również drobnoustroje, co ważne jest w walce z alergiami. Może być piękną ozdobą domu – ma białe kwiaty w kształcie żagli.

2. Aloes to roślina o szerokich właściwościach. Jedną z nich jest oczyszczanie powietrza. Aloes m.in. neutralizuje formaldehyd i benzen. Ponadto aloes w przeciwieństwie do wielu innych roślin wytwarza tlen w dzień, a pobiera dwutlenek węgla w nocy.

3. Bluszcz pospolity to według NASA jedna z lepszych roślin, która filtruje powietrze. Potrafi ona aż w ok. 80 procentach usunąć zanieczyszczenia. Głównie poprzez zlikwidowanie benzenu, formaldehydu i ksylenu. 

4. Jeszcze większe działanie, bo aż do 90 proc. ma Zielistka Sternberga. Wystarczą dwa dni, by znacznie poprawiła ona jakość powietrza w naszym mieszkaniu. 

5. Palmy, a zwłaszcza odmiany areka, kencja oraz bambusowa to także świetne rośliny doniczkowe do odkażania powietrza. Pomagają one w pozbyciu się tlenku węgla, ksylenu, benzenu, chloroformu, formaldehydu, czy amoniaku.

6. Na szczególną uwagę, jeżeli chodzi o kwiaty oczyszczające powietrze, zasługują chryzantemy. Ich obecność oznacza pozbycie się formaldehydu, benzenu i amoniaku. Kwiaty te są również świetną dekoracją domu. 

7. Także różanecznik nazywany azalią lub rododendronem może pomóc w walce z formaldehydem. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta potrzebuje chłodnych i zacienionych miejsc. 

8. Epipremnum złociste sprawdza się w usuwaniu lotnych związków organicznych – głównie formaldehydu, ksylenu i benzenu. Ale uwaga! Roślina ta jest nazywana diabelskim bluszczem, bo jeżeli przez przypadek zjemy jej liście, to efekty uboczne mogą być naprawdę groźne (m.in. obrzęk języka i gardła, podrażnienie skóry, rozstrojenie żołądka).

9. Dracena wonna jest na szczęście bardziej przyjazna. Pomaga ona w neutralizacji benzenu i formaldehydu oraz czadu. Tą oczyszczającą powietrze roślinę doniczkową najlepiej ustawić w lekko rozproszonym świetle.

10. Podobne warunki lubi Nefrolepis, czyli bardzo popularny gatunek paprotki. Jonizują one powietrze, a także neutralizują formaldehydy.

Warto przeczytać

Pokrzywka u dzieci – przyczyny występowania i jak ją skutecznie leczyć?

Twoje dziecko skarży się na swędzenie i zaczerwienienie skóry, a dodatkowo pojawiają się na niej bąble? Prawdopodobnie są to objawy pokrzywki. Jest to często występująca…

Drganie powieki – jakie mogą być przyczyny?

Skacząca powieka to objaw, który niepokoi wiele osób. Z reguły ten problem dotyczy ludzi narażonych na długotrwały stres oraz zmęczenie, ale może również wynikać z…

Dzika róża – doskonałe źródło witamin. Jak wpływa na zdrowie?

Dzika róża oraz jej owoce są nieco zapomniane i niedoceniane, a szkoda. Przede wszystkim jest to bogate źródło witamin, przez co roślina ta działa nie…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-17:00 sklep@cefarm24.pl 3645675