higiena jamy ustnej w ciąży

Higiena jamy ustnej w ciąży – na co warto zwrócić uwagę?

Co robić, aby higiena jamy ustnej w ciąży nie była uciążliwa i pozwalała zachować piękny uśmiech mimo zmian hormonalnych? Zapraszamy do lektury

Skąd pojawiają się kłopoty z zębami w ciąży?

Wbrew pozorom płód w żaden sposób nie “zabiera” matce wapnia ani innych składników szkliwa wprost z zębów. Za zmiany w jamie ustnej odpowiedzialne są hormony (na które nie masz wpływu), ale również nieregularna dieta. Z nią oczywiście trudniej walczyć ze względu na nagłe zmiany nastroju i częste podjadanie między posiłkami, dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej w ciąży.

Profilaktyka przede wszystkim

Specjaliści radzą, aby o zębach i ich leczeniu pomyśleć przed poczęciem dziecka – o ile to możliwe. Jeśli wejdziesz w ciążę z odpowiednimi nawykami, to nawet niedogodności związane z dzieckiem nie będą przeszkodą, aby utrzymać zdrowe i piękne zęby. Nie warto wierzyć w żadne przesądy pokroju “jedna ciąża, jeden ząb”. W świetle nowoczesnej medycyny i postępów w stomatologii nie ma powodów, aby uważać, że ciąża oznacza utratę zębów. Nawet jeśli nie odczuwasz żadnego bólu, to do dentysty w czasie ciąży powinnaś udać się przynajmniej dwa razy, aby uniknąć kosztownego leczenia w przyszłości. Higiena jamy ustnej w ciąży nie nie powinna zakończyć się wraz z jej rozwiązaniem – o zęby należy dbać również po urodzeniu. Wsparciem może być dieta bogata w składniki mineralne, takie jak magnez, wapń, fosfor oraz witamina D.

Higiena jamy ustnej w ciąży

Czy Twoje postępowanie z zębami powinno się różnić od tego, co praktykujemy na co dzień? Jeśli przestrzegasz wszystkich zasad zdrowej jamy ustnej, to nie ma potrzeby wiele dodawać. Podstawą jest oczywiście regularne (przynajmniej 2 razy dziennie) i prawidłowe mycie zębów. Pozwala to zapobiec występowaniu kamienia nazębnego i próchnicy. Warto w tym momencie przemyśleć dokładnie jakiej szczoteczki potrzebujemy (ogólne zasady znajdziesz tutaj) oraz wybrać odpowiednią pastę do zębów (napisaliśmy już o tym tekst, który znajdziesz w tym miejscu). Ważne, aby znajdował się w niej fluor, który pomoże odbudować nadszarpnięte szkliwo. Dodatkową ochronę przed bakteriami stanowią płyny do płukania jamy ustnej. Ponadto nie zapominaj o przestrzeniach międzyzębowych, w których gromadzą się resztki pokarmu. To idealna pożywka dla bakterii, które dzięki temu tworzą kamień nazębny oraz próchnicę. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych może Ci posłużyć:

Każde z powyższych akcesoriów ma swoje zalety, warto wypróbować każde z nich i ocenić, które jest najskuteczniejsze i najwygodniejsze w użyciu.

Leczenie zębów w ciąży

Czasami jednak higiena jamy ustnej w ciąży nie wystarczy, aby uchronić się przed chorobą dziąseł czy próchnicą. Za gorszą kondycję dziąseł odpowiada m.in. podwyższony poziom progesteronu. Sprawia on, iż dziąsła stają się wrażliwa i mogę krwawić. Aby tego uniknąć, możemy stosować miękkie szczoteczki (soft), które w mniejszym stopniu podrażniają dziąsła. W ramach leczenie najlepiej stosować odpowiednie płyny antybakteryjne.

A co robić, kiedy odczuwasz ból zęba w ciąży? Bezwzględnie udać się do dentysty. Obecne metody leczenia są bezpieczne dla dziecka i nie ma obaw, iż znieczulenie mu zagrozi. Pamiętaj, iż leczenie kanałowe czy wyrwanie zęba w ciąży może okazać się koniecznością. Nie tylko dlatego, że odczuwasz okropny ból – stan zapalny Twojego organizmu ma wpływ na maluszka, może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego leczenie zębów w ciąży jest tak istotne. Współczesna technologia umożliwia również wykonanie zdjęcia RTG zęba w ciąży bez obciążania maluszka. Ostateczną decyzję co do leczenie podejmuje lekarz specjalista, którego koniecznie poinformuj o swoim stanie. W przypadku słabszego bólu możesz zażyć dawkę paracetamolu, ale pamiętaj, aby nie przekraczać wyznaczonej dla ciężarnych dawki. W ciąży powinnaś natomiast unikać wybielania zębów oraz wstawiania implantów.

Wymioty w ciąży a zęby

Niestety, w ciąży pojawiają również uciążliwe się wymioty, których nie jesteś w stanie żaden sposób powstrzymać. One także negatywnie działają na zęby. Kwasy żołądkowe wchodzą z interakcję ze szkliwem i powodują jego erozję. Gdy przytrafią Ci się wymioty, nie sięgaj od razu po szczoteczkę do zębów! To podstawowy błąd. Używając ją natychmiast, wcierasz kwas żołądkowy w zęby, co w żadnym wypadku im nie pomaga. Aby odświeżyć jamę ustną, zastosuj odpowiedni płyn do płukania ust. Jeśli nie masz takiej możliwości, po prostu wypłucz dokładnie jamę ustną wodą z odrobiną soli, a zęby umyj po pół godzinie. W ten sposób unikniesz niekorzystnego działania kwasów żołądkowych na szkliwo zębów.

Warto przeczytać

Co na opryszczkę – jak stosować plastry na opryszczkę?

Opryszczka należy do chorób, które samoistnie ustępują, dlatego wielu pacjentów bagatelizuje jej objawy. Tymczasem lekarze są zgodni co do tego, że opryszczkę należy leczyć. Wdrożenie odpowiedniej terapii…

Jak jeść warzywa? Gotowane czy na surowo?

To pytanie może pozornie wydawać się niedorzeczne. W końcu każdy z nas wie, jak jeść warzywa. Który sposób jest jednak najzdrowszy? Na surowo, gotowane, a…

Czy owoce można jeść ze skórą?

Uwielbiasz słodkie jabłka i gruszki, jednak nie wiesz, czy warto jeść je w całości? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, czy owoce można jeść ze…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675