Przepuklina pępkowa to rodzaj przepukliny brzusznej. Polega ona na przemieszczaniu się elementów jamy brzusznej poza jej obręb. Schorzenie to dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jakie są jego objawy i przyczyny? Czy przepuklina pępkowa u niemowlaka wymaga pilnej interwencji chirurgicznej?
Przepuklina pępkowa u dorosłych i u dzieci
Przepuklina pępkowa może mieć charakter wrodzony lub nabyty. W przypadku dzieci mówimy najczęściej o przepuklinie wrodzonej. Już podczas życia płodowego jelita nie mieszczą się w jamie brzusznej, dlatego przechodzą przez otwarty pierścień pępkowy i docierają do sznura pępowinowego. Kiedy jelita wracają samoistnie do jamy brzusznej, pierścień się zamyka, a na ciele pojawia się uwypuklenie w okolicy pępka. Przepuklina pępkowa dotyka najczęściej wcześniaków. W przypadku dorosłych zwykle mamy do czynienia z przepukliną pępkową nabytą. Jej przyczynami mogą być zabiegi laparoskopowe, wysokie ciśnienie wewnątrz brzucha czy słabe ścianki jamy brzusznej, nadwaga i otyłość. Istnieje także prawdopodobieństwo odnowienia się przepukliny pępkowej, którą dana osoba miała jako niemowlak. Przepuklina pępkowa dotyka też kobiety w ciąży, najczęściej w III trymestrze.
Przepuklina pępkowa – objawy
W przypadku niemowląt i dzieci przepuklina nie daje zbyt dużych objawów. Pojawia się uwypuklenie w okolicy pępka. Guzek nie jest zbyt twardy i bez oporu udaje się go wcisnąć z powrotem do jamy brzusznej. Inaczej sprawa wygląda, jeśli mamy do czynienia z uwięźnięciem przepukliny pępkowej. Objawia się to twardszym guzkiem, którego nie da się przesunąć z powodu obrzęku, a dziecko staje się płaczliwe i rozdrażnione. Przepuklina pępkowa u dorosłych również objawia się guzkiem i również może dojść do jej uwięźnięcia. W łagodniejszych postaciach schorzenie to może także powodować dyskomfort pacjenta, kłucie czy ból w okolicy pępka, zwłaszcza podczas np. kichania.
Leczenie przepukliny pępkowej
Przepuklina pępkowa u niemowlaka zwykle samoistnie ustępuje. Dziecko jest jednak pod stałą kontrolą lekarza, a w przypadku uwięźnięcia przepukliny konieczne jest pilne przeprowadzenie operacji. Zabieg jest też jedynym wyjściem, jeśli przepuklina nie ustępuje. Jeśli chodzi o dorosłych, którzy zazwyczaj borykają się z nabytą przepukliną, interwencja chirurgiczna jest jedynym sposobem na pozbycie się schorzenia. W przypadku kobiet w ciąży operacja jest odkładana na późniejszy termin, po urodzeniu dziecka. Warto dodać, że przepuklina pępkowa, która samoistnie zniknęła lub została wyleczona chirurgicznie, rzadko się odnawia.
Pojawienie się wybrzuszenia i bólu w okolicy pępka jest sygnałem do umówienia wizyty u lekarza. Nieleczona przepuklina pępkowa grozi jej uwięźnięciem i niedrożnością jelit, co stanowi poważne zagrożenie zdrowia i życia pacjenta.