maltodekstryna w energy drinkach

Maltodekstryna – zdrowy dodatek do żywności?

Maltodekstryna to powszechnie stosowany dodatek do żywności, który czasami uważa się za szkodliwy. Czy słusznie? Odpowiedź znajdziesz w tekście.

Co to jest maltodekstryna?

Ów związek chemiczny, obecny w wielu produktach spożywczych, jest polisacharydem, uzyskiwanym poprzez częściową, enzymatyczną hydrolizę skrobi ziemniaczanej, kukurydzianej i innych. Maltodekstryna przyjmuje postać białego proszku, który następnie rozpuszczony w wodzie tworzy kleistą maź. Praktycznie jest pozbawiona smaku lub delikatnie można w niej wyczuć słodycz. Jako dodatek do żywności funkcjonuje od lat 50. XX wieku, jednak od jakiegoś czasu krążą wokół niej opinie wskazujące, iż jest to substancja na wskroś niezdrowa.

Zastosowanie maltodekstryny

Ten polisacharyd stosuje się przede wszystkim jako substancję dodawaną do żywności, poza tym spotkać możemy ją w lekach, jak również w odżywkach dla sportowców. Jest to na tyle uniwersalna substancja (i łatwo przyswajalna przez organizm), iż może być użyta w celu uzyskania konkretnych właściwości produktów. Zastosowanie maltodekstryny:

  • nadaje produktom lepszą konsystencję,
  • przedłuża ich zdatność do spożycia,
  • poprawia smak i zapach,
  • ułatwia tworzenie żelów i powłok (np. w przypadku leków),
  • działa jako emulgator, nośnik zapachów i smaku,
  • umożliwia wyeliminowania z produktów tłuszczu.

W związku z tym maltodekstrynę spotkamy w wielu produktach spożywczych: od słodyczy, lodów i napojów gazowanych, przez majonezy, sery i inne produkty mleczarskie, aż po koncentraty, zupy i inne produkty typu instant. W przypadku odżywek dla sportowców, włączenie maltodekstryny w skład produktu (lub jako osobnego dodatku) pozwala uniknąć niektórych niekorzystnych reakcji organizmu, np. biegunek czy bólów brzucha, jak to czasami ma miejsce w przypadku słodkich, energetycznych przekąsek. Maltodekstryna jest więc czystym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Dla sportowców wyczynowych ma to ogromne znaczenie. Podobnie jak fakt, iż substancja ta nie sprawia, iż produkt (np. napój) nie jest przez nią słodszy w smaku.

Czy maltodekstryna jest zdrowa?

Według obecnego stanu badań i wytycznych, maltodekstrynę nie uważa się za substancję działającą niekorzystnie na organizm zdrowego człowieka. Musimy jednak wziąć pod uwagę, iż substancja ta ma wysoką kaloryczność. W 100 gramach znajdziemy 384 kalorii – nie jest to więc substancja polecana osobom, które chcą się odchudzać. Ponadto, indeks glikemiczny tego polisacharydu wynosi aż 105 – to bardzo dużo. W związku z tym osoby chorujące na cukrzycę zdecydowanie powinni unikać produktów z maltodekstryną. Dla osób zdrowych maltodekstryna nie jest szkodliwa, ale podobnie jak każdy produkt zawierający cukier nie może być spożywana w nadmiarze. Warto jeszcze pamiętać o tym, iż substancja ta jest czasami hydrolizowana ze zbóż, np. pszenicy. Przez to może stanowić kłopot dla osób chorujących na celiakię.

Maltodekstryna w pokarmie dla małych dzieci

Należy również pamiętać, iż maltodekstryna nie jest słodka, w związku z czym nie wpływa na walory smakowe żywności w tak znaczący sposób, jak np. słodziki typu stewia czy aspartam. Szczególnie w przypadku kaszek dla dzieci – maltodekstryna jest dostarczycielem niezbędnych i jednocześnie łatwo dostępnych kalorii, a więc energii. Ponadto rolą maltodekstryny jest zastępowania tłuszczów, np. palmowego, co przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na ten surowiec. W niektórych produktach dla dzieci maltodekstryna zastępuje laktozę, co jest doskonałym rozwiązaniem dla dzieci nietolerujących tego składnika pokarmowego. Naturalnie, chcąc uniknąć cukrów w diecie naszego dziecka, możemy stosować produktu go pozbawione. Natomiast trzeba wówczas pamiętać o tym, aby odpowiednio dostarczyć dziecku niezbędnych kalorii.


Warto przeczytać

Jak długo karmić piersią?

Lekarze zgodnie twierdzą, że karmienie naturalne to najlepsza i najbezpieczniejsza forma żywienia noworodków i niemowląt. Jest ona zalecana, o ile stan zdrowia matki lub dziecka…

Atak paniki – sposoby na pokonanie panicznego lęku

Adrenalina jest nieodłącznym elementem naszego życia. Motywuje nas do działania, dodaje sił do walki lub ucieczki z zagrażającej nam sytuacji. Jednak gdy lęk staje się…

Brak okresu – możliwe przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Nadchodzi termin miesiączki, a mimo tego krwawienie menstruacyjne się nie pojawia? To sytuacja, która martwi wiele kobiet. Okazuje się jednak, że nie zawsze brak okresu…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-17:00 sklep@cefarm24.pl 3645675