Jesienne infekcje to nie jedyne czynniki, które mogą prowokować gardłowe dolegliwości. Ból w okolicach gardła, krtani i strun głowowych mogą też powodować obowiązki zawodowe wynikające ze specyfiki pracy. Sprawdź, jak dbać o gardło, by dłużej cieszyć się jego dobrą kondycją.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Zawody podniesionego ryzyka

Każdy z nas – niezależnie od pełnionych obowiązków – powinien dbać o swój głos i szanować to jedno z najcenniejszych dóbr, jakie posiada człowiek. Niektóre profesje wymagają codziennej, intensywnej eksploatacji głosu, co może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji w postaci jego utraty. Z pewnością problem ten doskonale znają nauczyciele, wykładowcy, dziennikarze, przewodnicy, handlowcy w call center, piosenkarze czy konferansjerzy. Dla nich wszystkich głos jest podstawowym narzędziem pracy, o które muszą dbać w szczególny sposób.

Przyczyny utraty głosu

Dysfonie zawodowe – bo tak fachowo określa się zaburzenia głosu spowodowane pracą – są przede wszystkim konsekwencją nadmiernego nadwyrężania gardła przez długie i głośne mówienie. Problemy mogą się potęgować, gdy przychodzi nam mówić na w złych warunkach akustycznych, w suchym i zapylonym powietrzu lub przekrzykiwać się z innymi dźwiękami (np. rozmowami uczniów lub odgłosami pracy maszyn). Dodatkowymi czynnikami patogennymi mogą być stres czy pojawiające się okresowo infekcje górnych dróg oddechowych lub inne choroby laryngologiczne. Do tej listy trzeba jeszcze dopisać złą technikę emisji głosu i niewłaściwą postawę podczas mówienia. Szkodzą również używki: papierosy – (sprawdź, dlaczego musisz pozbyć się nałogu palenia już teraz) alkohol, intensywna herbata czy mocna kawa. Przyczyną utraty głosu są również dysfunkcje w ułożeniu traktu głosowego oraz refluks żołądkowo-przełykowy.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Bezgłos jako efekt pracy zawodowej

Jedną ze skrajnych przyczyn dysfunkcji narządów mowy jest bezgłos, którego pojawienie oznacza patologię funkcji fonacyjnej krtani. Afonia ma z reguły dwie płaszczyzny – organiczną i czynnością. Z pierwszą z nich mają do czynienia osoby intensywnie pracujące głosem, a jej pojawienie związane jest z dysfunkcjami somatycznymi. Bezgłos organiczny jest wyrazem patologii zachodzących w krtani lub dolegliwości innych narządów. Może on występować w wyniku: zapalenia fałd głosowych, guzów i urazów krtani. Występuje on także w efekcie obrzęków strun głosowych, porażenia nerwów krtaniowych, uszkodzeń centralnego układu nerwowego lub wrodzonych wad krtani. Afonia czynnościowa ma z kolei tło psychogenne. Jej wystąpienie może pojawić się w przypadku nagłych wydarzeń, które miały duży wpływ na psychikę człowieka. Mogą to być np. śmierć bliskiej osoby, rozwód, a także zaburzenia nerwicowe, stres lub konflikty międzyludzkie.

Profilaktyka narządu głosu

Bezgłos i inne choroby wynikające z intensywnego korzystania z usług strun głosowych (np. guzki śpiewacze) mogą być leczone na różne sposoby: objawowo, bardziej zachowawczo, jak i chirurgicznie. Jednak tego etapu problemów z głosem możemy uniknąć dzięki skutecznej profilaktyce. Lekarze foniatrzy polecają osobom pracującym głosem szereg dobrych praktyk, które pozwolą im cieszyć się donośnym głosem przez długie lata.

Po pierwsze warto zadbać o odpowiednią emisję głosu. Jej opanowanie pozwoli na bardziej efektywną eksploatację strun głosowych dzięki lepszej technice oddychania, pracy przepony i rezonatorów. Swoją emisję głosu możesz poprawić biorąc udział w różnych szkoleniach czy nawet wykonując ćwiczenia artykulacji, fonacji i oddychania dostępne w internecie. Osoby aktywnie pracujące głosem powinny zadbać także o odpowiednie nawilżenie powietrza i zredukowanie do minimum zapylenia w pomieszczeniach, w których pełnią swoje obowiązki. Pomocne będzie także odstawienie używek, szczególnie papierosów, które przesuszają górne drogi oddechowe. Warto zadbać też o właściwą dietę (rekomenduje się warzywa, owoce, miód, oliwę z oliwek i inne tłuszcze roślinne) oraz odstawienie pikantnych potraw. Przedstawiciele zawodów, których mówi się dużo i głośno mogą także przyjmować profilaktycznie ziołowe suplementy diety i nawilżać gardło za pomocą płukanek i inhalacji. W cenie są również ograniczenie stresu, aktywność fizyczna oraz regeneracja po pracy i wysiłku fizycznym.