perz właściwy

Perz – chwast czy prozdrowotne zioło?

Perz nie jest mile widzianym gościem w ogrodzie czy na polu. Mimo tego posiada ciekawe właściwości lecznicze, o których warto wiedzieć. Przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto stosować kłącza perzu.

Perz – co to za roślina?

Uważany przez wieki za pospolity chwast, perz jest wieloletnią rośliną rozłogową należącą do rodziny wiechlinowatych, która może urosnąć nawet do półtora metra. Z wyglądu przypomina trawę – stąd pochodzą niektóre jego przydomki, takie jak np. psia trawa. Nie bez powodu perz nazywa się zagłuszczycą, albowiem jest to chwast, które niełatwo się pozbyć z ogródka czy pola. Perz bardzo dobrze rośnie na glebach żyznych, nie spotkamy go jedynie na glebach skrajnie suchych czy piaszczystych. Istnieje wiele odmian perzu – mówi się o nawet 170! Nas jednak interesuje perz właściwy (Elymus repens), który mimo nie najlepszej reputacji jest stosowany w ziołolecznictwie. To, co dla rolnictwa jest problemem – tzn. długie kłącza perzu,  w medycynie naturalnej jest pozyskiwane właśnie jako surowiec. Zanim więc wyrzucisz wyrwane kłącza, dowiedz się, co można z nimi zrobić.

Właściwości perzu

W składzie kłączy perzu znajdziemy między innymi: olejki eteryczne, saponiny, sole mineralne i węglowodany, w tym mannitol i fruktany. Jednym z najważniejszych z fruktanów w kłączach perzu jest inulina. To bardzo cenny składnik, ponieważ jest prebiotykiem, a więc pobudza rozwój flory bakteryjnej w jelitach. Innymi słowy, inulina jest pożywką dla kultur bakterii, których nasz system trawienny potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Z innych ważniejszych składników perzu warto wymienić również witaminę C oraz inozytol, który bywa nazywany witaminą B8. Inozytol ma wiele pozytywnych zastosowań – może poprawiać nastrój, ponieważ uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników. Jest obecny również podczas syntezy hormonów (m.in. tarczycy) oraz jest składnikiem męskiego nasienia.

Na jakie schorzenia może pomóc perz?

W związku z tym, iż udokumentowano działanie perzu na układ moczowy, to jego stosowanie (np. w formie herbat) jest wskazana w przypadku zapalenia pęcherza moczowego czy występowaniu kamieni nerkowych. Perz pozwala na szybsze pozbycie się toksyn, ponieważ jest moczopędny. Należy jednak powstrzymać się od jego stosowania w przypadku niedrożnych dróg moczowych.

Kłącze perzu jest również wskazane dla diabetyków. Mogą je zażywać nie tylko w postaci naparów, ale także jako dodatku do sałatek czy innych potraw. Perz obniża poziom cukru, a ponadto – poziom “złego” cholesterolu LDL. Niegdyś stosowano go na wszelkie problemy wątrobowe i żołądkowe. Dziś wiemy – dzięki odkryciu wspomnianego inozytolu – że faktycznie perz może pomagać w drobniejszych dolegliwościach tego typu. Mężczyznom pomaga również w przypadku przerostów gruczołu krokowego. Poza tym perz ma właściwości antybakteryjne i wykrztuśne, dlatego czasami sugeruje się go w przypadku napadów kaszlu, ale i podczas gruźlicy. Wydaje się jednak, iż perz nie jest tak dobrze poznany przez tradycyjną medycynę, jak powinien. Inaczej mówiąc, drzemie w nim spory potencjał leczniczy, co z radością przyjmą wszyscy wielbiciele ziół i naturalnych metod leczenia.

Warto przeczytać

Ashwagandha i jej wpływ na nasze zdrowie

Ashwagandha to roślina należąca do rodziny psiankowatych, podobnie jak ziemniaki, pomidory czy papryka. Z roku na rok zdobywa ona coraz większą popularność jako suplement diety…

Rodzaje szczepionek przeciw COVID-19. Jak działa szczepionka mRNA i czym różni się od wektorowej?

Początek nowego roku to czas, który niesie dla wszystkich nadzieję na powrót do dawnego życia. Szansą na zwycięstwo nad koronawirusem są szczepionki, które będą dostępne…

Kaszel w ciąży – jak bezpiecznie go pokonać?

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, który może być związany z lżejszą infekcją, jak i poważniejszymi chorobami. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić jego przyczynę…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-17:00 sklep@cefarm24.pl 3645675