woda termalna w źródle

Czym jest woda termalna?

Woda termalna jest składnikiem wielu kosmetyków, jak również środków do higieny jamy ustnej i nie tylko. Jakie ma właściwości? Jak powstaje? Czym różni się od “zwykłej” wody? O tym w naszym tekście.

Co to jest woda termalna?

Jedną z najważniejszych cech wód termalnych jest ich temperatura przy ujęciu, która musi wynosić powyżej 20 stopni Celsjusza. Skąd pochodzą? Swoje źródło woda termalna ma głęboko w skorupie ziemskiej – może nawet sięgać aż 6 kilometrów. Fakt ten ma ogromne znaczenie dla właściwości wód termalnych. Cząsteczki wody wszak muszą przebyć bardzo długą drogę, aby wydostać się na powierzchnię i trafić do kosmetyków. Oznacza to, iż w trakcie tego procesu woda nabiera wartości – głównie łącząc się się z cząsteczkami mineralnymi pod wpływem ciepła obecnego wewnątrz naszej planety. Minerałami tymi są m.in. siarka, żelazo, mangan, wapń, magnez – w zależności od pochodzenia wody. Ponieważ budowa Ziemi nie jest jednakowa w każdym miejscu, każda woda termalna pobierana z innego źródła może się nieco różnić własnościami i składem. W Polsce źródła wód termalnych znajdują się w Tatrach, ale również w Ciechocinku czy Cieplicach. Wśród najsłynniejszych wód termalnych w Europie możemy wymienić Vichy, Castéra-Verduzan, Avène czy La Roche-Posay.

Właściwości wód termalnych

Zastosowanie wody termalnej w kosmetykach ma podwójne znaczenie. Przede wszystkim jest to produkt chemicznie czysty, bez żadnych sztucznych dodatków, co mogłoby zburzyć ich prozdrowotną charakterystykę. Wśród zalet wód z głębi ziemi przede wszystkim mówi się o działaniu na problemy skórne, takie jak AZS, trądzik czy łuszczyca. Wody termalne mogą być wykorzystywane do kąpieli (np. w uzdrowiskach), ale również jako składnik kosmetyków. Działają łagodząco i kojąco, przenikają do głębszych warstw skóry i ją nawilżają. Ponadto wody termalne są wolne od bakterii i hipoalergiczne. Ich stosowanie jest więc jak najbardziej bezpieczne również w przypadku alergików.

Woda termalna w kosmetykach

Szukając kosmetyków na bazie wody termalnej, powinniśmy w ich składzie zwrócić uwagę na jedną z pierwszych pozycji. Tam szukamy składnika thermal water(aqua), który zazwyczaj jest dodatko opisany marką producenta. Wodę termalną możemy spotkać m.in. w pastach do zębów, co swoje uzasadnienie szczególnie w wypadku wrażliwych zębów lub podrażnionych dziąseł. Składniki mineralne oraz zasadowe pH wynoszące 8 woda termalna w paście do zębów działa korzystnie na szkliwo. Wraz z innymi składnikami pasty wspiera eliminację bakterii, co pozwala zachować prawidłową higienę jamy ustnej. Bardzo podobnie wody termalne działają w płynach do ust czy specjalnych sprayach, które łagodzą podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej.

Ponadto wody termalne znajdziemy w balsamach i kremach, jak również w żelach oczyszczających. Tu również wody pełnią funkcję bazy, która nawilża i łagodzi, m.in. swędzenie, niweluje zaczerwienienia i działa kojąco. Może także działać na regulację wydzielania sebum, a więc nadaje się dla osób z cerą przetłuszczającą się. Wody termalne możemy również spotkać w kremach i sprayach do opalania oraz preparatach pomagających w wypadku łojotokowego zapalenia skóry. Pamiętaj, aby ściśle przestrzegać zaleceń producentów w przypadku stosowania jakichkolwiek środków na skórę.

Kąpiele w wodach termalnych

Z wód termalnych możemy skorzystać w ramach rehabilitacji czy wizyty w sanatorium. Uważa się, iż kąpiele w wodzie termalnej działają prozdrowotnie – przede wszystkim na nasz układ krwionośny. Poza tym, kąpiele pozwalają na szybszą regenerację skóry, pomagają zrelaksować się i zniwelować napięcie mięśni. Konkretne właściwości zależą od rodzaju wód termalnych – możemy spotkać między innymi wody siarczanowe, wapienne, magnezowe, żelaziste, słone, jodowo-bromowe czy krzemowe. Mogą one wpłynąć pozytywnie na nasz układ nerwowy, co pozwala radzić sobie z bezsennością.

Warto przeczytać

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – jak je odróżnić?

Dwie pozornie identyczne nazwy, czyli depresja nerwicowa oraz nerwica depresyjna, to tak naprawdę zupełnie różne schorzenia. Jak je możemy odróżnić – gdzie przebiega granica? Czy…

Czy zabiegi laserem na skórę są bezpieczne?

Leczenie niedoskonałości skóry laserem to coraz popularniejszy sposób na uzyskanie cery wolnej od blizn, zmarszczek czy bruzd. Czy zabiegi laserem kosmetycznym faktycznie są bezpieczne? Co…

Ciekawostki na temat ludzkiego ciała III: serce

Choć serce nie sługa, to wiemy sporo na temat jego funkcjonowania. Przygotowaliśmy kolejny zestaw ciekawostek na temat ludzkiego ciała – naszym bohaterem dziś jest właśnie…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675