Waga dziecka i jej prawidłowy wzrost pomaga rodzicom i lekarzom ocenić, czy pociecha rozwija się prawidłowo. Jak dbać o odpowiednią masę ciała dziecka? Więcej w naszym artykule. 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Prawidłowy przyrost masy ciała dziecka

Uważa się, że przeciętna waga nowonarodzonego w terminie dziecka wynosi około 3,3 kg dla chłopców i 3,2 kg dla dziewczynek. Oczywiście waga ta bardzo rzadko jest książkowa i nie należy się tym przejmować. Jeśli nie ma podejrzenia żadnych chorób wrodzonych, niemal waga dziecka urodzonego w terminie jest prawidłowa, gdy mieści się w przedziale 2,5-4 kilogramy. Od niej liczymy przyrost masy, który powinien wynosić minimum 120 g tygodniowo. Oznacza to, że dziecko po miesiącu powinno przybrać około 600 gramów, a po pół roku waga powinna się podwoić. 

Od temu momentu tempo wzrostu zaczyna spadać. W okolicach roczku dziecko powinno ważyć 3 razy tyle, co w dniu narodzin. W przypadku dziewczynek wartości te mogą być nieco niższe, ale po 3 roku życia dzieci powinny przybierać około 2 kg rocznie. Im dziecko starsze, tym wzrost oraz waga zaczynają się znacząco różnicować. Następnie dochodzi okres dojrzewania płciowego, burza hormonów, która również wpływa na to, jak dziecko wygląda i ile ma kilogramów. Istotny jest także sposób odżywiania i tendencje genetyczne, np. do tycia. 

Produkty dla dzieci mających problemy z jedzeniem i apetytem

Produkty dla dzieci mających problemy z jedzeniem i apetytem

Na apetyt
Witamina C
Na poprawę apetytu w chorobie

Jak ocenić, czy waga dziecka jest taka, jak powinna?

Do sprawdzenia, czy latorośl prawidłowo się rozwija służy tak zwana siatka centylowa. Na czym ona polega? W przypadku dorosłych jednym ze wskaźników zdrowej wagi jest współczynnik BMI, czyli iloraz wagi i wzrostu (wyrażonym w metrach) do kwadratu. Gdy jednak chodzi o dzieci, sam współczynnik BMI jest bardzo niedokładny i w praktyce niczego nie udowadnia. Dlatego stworzono siatkę centylową, która jest dostosowana do płci dziecka – można ją stosować od 2. do 20. roku życia. Dzięki siatce centylowej łatwiej ocenić, czy aktualna waga dziecka jest adekwatna do jego wieku. W internecie znajdziesz mnóstwo przykładów oraz poręcznych kalkulatorów, które powinny pomóc. Siatka znajduje się także na końcu książeczki zdrowia dziecka. 

Moje dziecko waży za mało – co robić?

Przyczyną niedowagi u dziecka może być wieloraka i pod żadnym pozorem nie należy ją lekceważyć. Może to wynikać ze zbyt małych porcji pokarmu z piersi lub np. zbyt późnego rozszerzania diety. W takiej sytuacji wystarczy odpowiednia zmiana w tym zakresie – dodatkowe tłuszcze w diecie, większa różnorodność, zmniejszenie podaży cukru, rezygnacja z podkarmiania. W przypadku chorób istotne są wyniki badań krwi i moczu, które powinien zlecić lekarz pediatra. 

Gdy dziecko waży za dużo 

Jednym z powodów wyższej wagi niż przewidywana jest przekarmianie dziecka. Może to być efekt zbyt obfitej mieszanki mleka modyfikowanego lub przekarmienie piersią, choć to zdarza się znacznie rzadziej. Winny jest też cukier, który obecny w wielu produktach dla dzieci negatywnie odbija się na wadze latorośli. Dotyczy to także starszych dzieci, których dieta nie jest zbilansowana, a do tego pełna słodyczy i innych przekąsek. Wyższa waga to również brak ruchu. Chociaż najmłodsze dzieci mogą się wydawać wręcz niezmordowane w tym aspekcie, to zdarzają się przypadki, w których dziecko nie spala kalorii tylko np. śpi. To również powód do wizyty u lekarza. Im szybciej zareagujesz, tym prędzej rozwiążesz problem i waga dziecka wróci do normy.