Wychowanie dziecka to nie lada wyzwanie. W obecnych czasach z każdej strony atakują nas urządzenia elektroniczne. Z jednej strony ułatwiają wykonywanie obowiązków, z drugiej zabierają cenny czas. Czy pozwalać dziecku korzystać z elektroniki? Od jakiego wieku dziecko może oglądać telewizję?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dziecko a urządzenia elektroniczne

Oglądanie bajki zamiast zabawy na dywanie? Posadzenie dziecka przed ekranem tv, aby się uspokoiło lub dało nam czas na wypicie kawy? Młodzi rodzice coraz częściej traktują urządzenia elektroniczne jako „opiekunkę”, która zajmie ich pociechę. Telefon, tablet czy laptop kryje w sobie mnóstwo ciekawych dla dziecka rzeczy – kolorów, dźwięków, obrazów. Niestety, kontakt maluszka z elektroniką nie jest dobrym rozwiązaniem. Bajki nie uczą – to zadanie dla opiekunów dziecka.

Jak wpływa telewizja na dziecko?

Zarówno telewizor włączony w tle, jak i oglądanie przez dziecko bajki wpływa negatywnie na jego rozwój. Dziecko może mieć problemy z mową, koncentracją, nawiązywaniem relacji z ludźmi. Może traktować oglądanie telewizora jako rozrywkę, i to o wiele lepszą od zabawy. Nie można również zapomnieć o tym, że maluch nie będzie chciał samodzielnie się bawić.

Spłaszczone obrazy, zbyt duża ilość bodźców, kolorów, szybkie tempo akcji, często również i przemoc. Współczesne bajki serwują maluchom zbyt wiele w krótkim czasie. Wszystko to wpływa m.in. na pracę mózgu dziecka, jego emocje, wzrok. Małe dziecko nie rozumie zbyt wiele z tego, co widzi na ekranie. Jest jedynie biernym odbiorcą.

Szczęśliwe dzieciństwo to zdrowe dzieciństwo!

Szczęśliwe dzieciństwo to zdrowe dzieciństwo!

Dla dzieci i niemowląt
Dla dzieci
Marki dla dzieci

Wpływ telewizji na rozwój dziecka

Ekrany elektroniczne emitują niebieskie światło. Nie dość, że wpływa ono negatywnie na wzrok, to jeszcze utrudnia np. zaśnięcie. Oglądanie bajek wieczorem może mieć wpływ na sen dziecka. Nie wspominając o tym, że maluch zamiast się wyciszać po dniu pełnym emocji, otrzymuje kolejną dawkę bodźców.

Gdy maluch ogląda tv, wpływa to na jego koncentrację, jak i kontakt z ludźmi. Zamiast czytania bajek, mówienia do dziecka, objaśniania mu zasad np. działania zabawki, skazujemy go na oglądanie bajki, które w ogóle nie stymulują jego wyobraźni. Z kolei jeśli bawimy się z dzieckiem, a w tle idzie włączony telewizor, mówimy do maluszka o wiele mniej. Oglądanie bajek to również brak ruchu. Aktywność fizyczna dziecka to niezwykle ważna kwestia. Coraz więcej dzieci ma spore problemy z nadwagą, motywacją do uprawiania sportu (który uczy np. rywalizacji i współpracy).

Nie sposób też nie wspomnieć o puszczaniu bajek dziecku, gdy to je śniadanie czy obiad. Próbujemy odwrócić uwagę malucha od posiłku, jednak to złe rozwiązanie. Dziecko nie kontroluje tego, ile je, czy jest głodne, czy nie, czy dana rzecz mu smakuje. Skupia się na bajce. W dorosłym życiu taka osoba może mieć problemy z odżywianiem i kojarzyć telewizję z jedzeniem.

Rekomendacje WHO dotyczące mediów cyfrowych dla dzieci

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wydała rekomendacje dotyczące mediów cyfrowych dla dzieci. Według specjalistów, dziecko poniżej 2 roku życia w ogóle nie powinno mieć styczności z ekranami cyfrowymi. Są zbyt małe na taką ilość bodźców.

Dziecko między 2. a 5. rokiem życia także nie powinno spędzać zbyt dużo czasu przed ekranami telewizora czy laptopa. WHO podaje, że dziennie może to być ok. 1 godziny. Co ważne, rodzic musi wybierać treści odpowiednie dla wieku dziecka, bez przemocy i szybkiej akcji. Ważne jest również, aby podczas seansu towarzyszyć dziecku i objaśniać mu to, co dzieje się na ekranie.

Pamiętajmy, że telewizja nie stymuluje rozwoju mózgu dziecka. Zachowajmy zdrowy rozsądek i nie narażajmy maluszków na kontakt z ekranami emitującymi światło niebieskie. W przypadku nieco większych dzieci, starajmy się kontrolować czas spędzony przez nie przed tv, jak i wybierajmy starannie treści, które wspólnie będziemy oglądać.