Wyrób medyczny Collaflexin to produkt sterylny i apirogenny, który stosowany jest jako substytut płynu maziowego. Jest on przeznaczony do iniekcji i działa wyłącznie w miejscu wstrzyknięcia – nie wywołuje zatem reakcji ogólnoustrojowych. Na co jest Collaflexin? Wskazaniem do stosowania wyrobu medycznego jest osteoartroza stawów, która związana jest z działaniem czynników mechanicznych lub degeneracją stawów. Produkt może być pomocny w przypadku ograniczonej ruchomości stawów oraz ich bolesności. Zawarty w ampułkostrzykawce kwas hialuronowy to naturalny polisacharyd, który występuje w ludzkich tkankach – w tym szczególnie w płynie maziowym. Kwas hialuronowy wspiera prawidłowe działanie stawów i utrzymywanie dobrej kondycji chrząstki stawowej, gdyż pełni rolę smaru oraz amortyzatora przy ruchach stawami.
W opakowaniu znajduje się 1 ampułkostrzykawka po 2 ml wyrobu Collaflexin. W skład wyrobu medycznego wchodzi sól sodowa kwasu hialuronowego 1,6%, chlorek sodu, fosforany sodu oraz woda do iniekcji. Iniekcje z wykorzystaniem wyrobu medycznego Collaflexin powinny być wykonywane przez personel medyczny. Po iniekcji wyrobu medycznego zaleca się unikanie aktywności fizycznej, która obciążałaby stawy, przez przynajmniej kilka dni – po tym czasie można stopniowo powracać do aktywności. W związku ze stosowaniem wyrobu medycznego Collaflexin u niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane. Zaliczyć można do nich przejściowe reakcje uboczne – w tym sztywność, ból, zaczerwienienie, obrzęk lub ocieplenie w miejscu iniekcji. Zazwyczaj wspomniane skutki uboczne stosowania wyrobu medycznego Collaflexin szybko ustępują, a ich długotrwałe utrzymywanie się wymaga konsultacji z lekarzem. Aby zredukować ryzyko wystąpienia tych objawów, najlepiej przykładać lód w miejsce leczonego stawu.
Wyrób medyczny Collaflexin nie powinien być stosowany przez każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem do wykonywania iniekcji jest nadwrażliwość na choć jeden ze składników wyrobu. Ze względu na brak dostępnych danych klinicznych związanych ze stosowaniem hialuronianu sodu u dzieci wyrób medyczny Collaflexin nie powinien być stosowany w tej grupie wiekowej. Przeciwwskazana jest też iniekcja wyrobu medycznego w stawy objęte stanem zapalnym bądź w miejsca zainfekowane. Należy też unikać iniekcji, jeśli skóra w planowanym miejscu wstrzyknięcia lub jego najbliższej okolicy objęta jest stanem zapalnym. Ampułkostrzykawka jest produktem jednorazowym. Po użyciu należy ją wyrzucić, gdyż nie nadaje się do ponownej sterylizacji. Wyrób medyczny nie powinien być stosowany, jeśli jego opakowanie jest naruszone lub uszkodzone.
Skład
Główny składnik: Sól sodowa kwasu hialuronowego 1,6%
Pozostałe składniki: chlorek sodu, fosforany sodu oraz woda do iniekcji (q.s)
Wskazania i działanie
Collaflexin zachowuje się jak substytut płynu maziowego stawów objętych osteoartrozą, wywołaną czynnikami mechanicznymi lub degeneracją stawów, powodującą bolesność i zmniejszoną ruchomość stawów.- Collaflexin jest wyrobem medycznym oznakowanym znakiem CE, jest przezroczystym , sterylnym, apirogennym, wiskoelastycznym roztworem dostępnym w postaci ampułkostrzykawki napełnionej do objętości 2 ml
- Kwas hialuronowy jest naturalnym polisacharydem obecnym w wielu ludzkich tkankach, szczególnie w płynie maziowym, który działa zarówno na stawy, jak i na chrząstki, pełniąc funkcję smaru i amortyzatora. Wiele badań wykazało, że wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do stawów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową przywraca lepkość i sprężystość płynu maziowego, co przekłada się na zmniejszenie bólu i poprawę ruchomości stawów.
- Collaflexin działa wyłącznie w miejscu iniekcji, bez wywołania reakcji ogólnoustrojowych.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Ponieważ nie ma dostępnych danych klinicznych o stosowaniu hialuronianu u dzieci, nie zaleca się podawania wyrobu Collaflexin dzieciom. Produkt nie powinien być aplikowany w miejsce zainfekowanego lub objętego stanem zapalnym stawu. Należy unikać aplikacji w przypadku infekcji w miejscu iniekcji bądź stanu zapalnego skóry w miejscu iniekcji lub w jego okolicy. Po wstrzyknięciu preparatu do stawu należy zalecić pacjentowi unikanie aktywności fizycznej obciążającej stawy i wznowienie normalnej aktywności dopiero po kilku dniach.
Collaflexin to produkt jednorazowy. Jakość i sterylność jest gwarantowana wyłącznie dla nieotwartego, zabezpieczonego produktu. Każda niezużyta ilość produktu musi zostać zutylizowana i nie nadaje się do ponownej sterylizacji. Nie stosować produktu jeśli opakowanie jest uszkodzone bądź było już otwarte. Zamontowaną strzykawkę należy wyrzucić natychmiast po użyciu, niezależnie od tego, czy roztwór został podany w całości czy nie.
Działania niepożądane
Po podaniu wyrobu Collaflexin mogą wystąpić pewne przejściowe reakcje uboczne, takie jak ból, sztywność, ocieplenie, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu iniekcji. te wtórne objawy mogą zostać zniwelowane poprzez przykładanie lodu w miejsce leczonego stawu. Z reguły te objawy ustępują w krótkim czasie. jeżeli symptomy utrzymują się dłużej, należy skontaktować się z lekarzem.
Informacje dodatkoweW razie pytań lub wątpliwości służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.