Lek Atussan w postaci syropu z cytrynianem butamiratu jest produktem przeciwkaszlowym, który nie wywołuje efektu przyzwyczajenia czy uzależnienia. Produkt leczniczy jest przeznaczony dla pacjentów dorosłych, młodzieży i dzieci od 3. roku życia.
Na co jest Atussan? Wskazaniem do stosowania leku jest zmniejszanie suchego kaszlu u pacjentów dorosłych oraz u dzieci. Produkt można wykorzystać w objawowym leczeniu kaszlu o różnej etiologii. Jego składnikiem czynnym jest cytrynian butamiratu, który działa ośrodkowo, jednak mechanizm jego wpływu na organizm nie jest dokładnie znany. Składnik czynny leku Atussan ma właściwości przeciwcholinergiczne. Przyczynia się do rozszerzania oskrzeli, hamując męczący kaszel i jednocześnie ułatwiając pacjentowi oddychanie.
W opakowaniu znajduje się 150 ml syropu Atussan. W skład 1 ml syropu wchodzi 1,5 mg cytrynianu butamiratu oraz składniki pomocnicze. Produkt należy stosować według zaleceń lekarza lub zgodnie ze wskazaniami zawartymi w dołączonej do opakowania ulotce. Lek powinien być przyjmowany przed posiłkami – należy uważać w czasie terapii na jego lekko przeczyszczające działanie. Syrop nie powinien być stosowany długotrwale. Jeśli kaszel mimo stosowania syropu Atussan będzie utrzymywał się u pacjenta dłużej niż 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem.
Rekomendowane dawkowanie Atussan u dzieci w wieku 3–6 lat to 5 ml syropu podawane 3 razy na dobę, co odpowiada dawce 7,5 mg cytrynianu butamiratu. Jeśli lek ma być stosowany przez dzieci w wieku 6–12 lat, należy podawać 10 ml syropu 3 razy na dobę, co odpowiada dawce 15 mg cytrynianu butamiratu. Młodzież w wieku powyżej 12 lat powinna przyjmować 15 ml produktu 3 razy na dobę, co odpowiada dawce 22,5 mg cytrynianu butamiratu. Dorosłym natomiast zaleca się przyjmowanie 15 ml syropu 4 razy na dobę, co odpowiada dawce 22,5 mg cytrynianu butamiratu.
W czasie stosowania leku Atussan u niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane. Rzadko lek powoduje senność, nudności i biegunkę, a także pokrzywkę. Ze względu na zawartość glicerolu, lek może przyczyniać się do zaburzeń żołądkowych, wystąpienia dolegliwości bólowych głowy oraz do biegunki.
Syrop Atussan ma również przeciwwskazania do stosowania, co oznacza, że nie każdy pacjent powinien z niego korzystać. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na cytrynian butamiratu bądź nadwrażliwość na którykolwiek z innych składników leku, a także wiek poniżej 3 lat. Dodatkowo nie powinno się łączyć syropu Atussan z lekami wykrztuśnymi, gdyż może to skutkować zaleganiem śluzu w drogach oddechowych. Leku nie powinno się stosować przy rzadko występującej dziedzicznej nietolerancji fruktozy, gdyż w jego skład wchodzi sorbitol. Produkt nie powinien być też stosowany w czasie karmienia piersią i w pierwszym trymestrze ciąży – w drugim i trzecim trymestrze można go stosować jedynie w sytuacji, gdy jest to bezwzględnie konieczne.
Skład
- 1 ml syropu zawiera 1,5 mg butamiratu cytrynianu
- substancje pomocnicze: Sorbitol ciekły, niekrystalizujący (1 ml syropu zawiera 450 mg sorbitolu).
Wskazania i działanie
- Butamiratu cytrynian, substancja czynna produktu leczniczego Atussan, jest lekiem przeciwkaszlowym. Butamiratu cytrynian różni się od alkaloidów opioidowych zarówno budową chemiczną, jak i działaniem farmakologicznym.
- Butamiratu cytrynian ma działanie ośrodkowe, jednak nie jest znany dokładny mechanizm działania tej substancji czynnej. Butamiratu cytrynian ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie.
- Atussan nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia. Produkt leczniczy Atussan jest stosowany w celu zmniejszenia kaszlu u dorosłych i dzieci.
- Produkt leczniczy stosowany w leczeniu objawowym kaszlu różnego pochodzenia.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania:
Ze względu na działanie butamiratu cytrynianu powodujące hamowanie odruchu kaszlu, należy unikać jednoczesnego stosowania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych.Należy zweryfikować diagnozę, jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni.
Produkt leczniczy Atussan zawiera sorbitol, dlatego nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Produkt leczniczy może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna: 2,6 kcal/g sorbitolu.
Produkt leczniczy Atussan zawiera glicerol, który może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę.
Działania niepożądane:Zaburzenia układu nerwowego:Rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000): senność.
Zaburzenia żołądka i jelit:
Rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000): nudności, biegunka.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
Rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000): pokrzywka.
Ciąża i okres karmienia:
Nie prowadzono badań, które mogłyby określić bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży i laktacji.
Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Atussan u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.
W drugim i trzecim trymestrze ciąży, produkt leczniczy Atussan może być stosowany jedynie w razie bezwzględnej konieczności.
Brak danych odnośnie przenikania substancji czynnej i jej metabolitów do mleka matki. Podawanie cytrynianu butamiratu podczas karmienia piersią powinno być przeciwwskazane ze względów bezpieczeństwa.
Dawkowanie
Maksymalny czas trwania leczenia bez zalecenia lekarza wynosi 1 tydzień.- Dzieci w wieku od 3 do 6 lat: 5 ml syropu (7,5 mg butamiratu cytrynianu) 3 razy na dobę.
- Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 10 ml syropu (15 mg butamiratu cytrynianu) 3 razy na dobę.
- Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu (22,5 mg butamiratu cytrynianu) 3 razy na dobę.
- Dorośli: 15 ml syropu (22,5 mg butamiratu cytrynianu) 4 razy na dobę.
Produkt leczniczy Atussan należy przyjmować przed posiłkiem.
Produktu leczniczego Atussan, 1,5 mg/ml, syrop nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.